Ratownicy po spotkaniu w MZ: za tydzień wstępne wyliczenia kosztów

16 Sierpnia 2018, 14:33 karetka-ratownik medyczny

Przedstawiciele ratowników spotkali się dziś z wiceministrem zdrowia. Rozmowy trwały ok. 2 godziny. - Ministerstwo nie mówi nie naszym postulatom, do 24 sierpnia mamy dostać konstruktywną odpowiedź z wyliczeniami dotyczącą tego co może być zrealizowane - powiedział Polityce Zdrowotnej Piotr Dymon z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników. Co więcej wiadomo na temat spotkania?

Ratownicy mają poczucie, że ich postulaty spotkały się z zainteresowaniem MZ, ale z komentarzami chcą zaczekać do spotkania jakie zaplanowano na kolejny piątek. 

- Rozmawialiśmy głownie o kwestiach finansowych. Chcemy by dla ratowników został wpisany dodatek do płacy w ustawie o działalności leczniczej w wysokości 1600 zł, a nie 800 zł. Postulujemy też dodanie w tabeli grup zawodów w ustawie o minimalnych płacach osobnej rubryki dla ratowników lub pracowników systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Kolejny postulat to 6 dniowy urlop szkoleniowy. Kwestie te wiążą się z kosztami, więc MZ ma je oszacować przed kolejnym spotkaniem - mówi nam Dymon. 

Roman Badach-Rogowski z Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych dodaje, że MZ będzie rozmawiać też w tej sprawie z Ministerstwem Finansów

O szczegółach postulatów szerzej napisaliśmy tutaj: Dziś spotkanie MZ z ratownikami. Czego oczekują?

Chodzi m.in. o ustalenie minimalnej pensji zasadniczej według współczynnika 1,054 w ustawie o minimalnych płacach w ochronie zdrowia. Najniższe wynagrodzenie zasadnicze brutto do 31 grudnia 2019 r. powinno dla niej wynosić nie mniej niż 4095 zł brutto. Na koniec 2021 r. zaś 5 251 zł brutto.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz