Austria zrzeszy regionalne kasy i przytnie fundusz wypadkowy

17 Sierpnia 2018, 12:31 pieniądze

Prawicowy rząd w Austrii chce zaoszczędzić pieniądze przez restrukturyzację swojego systemu opieki zdrowotnej m.in. w zakresie ubezpieczeń. Jakie ma plany? 

Ogólne ubezpieczenie od wypadków (AUVA) o łącznej wartości 1,4 miliarda euro w ciągu najbliższych kilku lat będzie kosztowało 430 mln euro mniej - tak planuje austryjacki rząd. 

Przewiduje się niższe wydatki na administrację i ulgę w odniesieniu do świadczeń niezwiązanych z ubezpieczeniem, takich jak kontynuacja zasiłku chorobowego. Pracodawcy zmiany te mogą przynieść ulgi. Celem rządu było zmniejszenie udziału firm w ubezpieczeniach od wypadków z 1,3 do 0,8 procent. 

Według rządu żadna klinika nie zostanie zamknięta, a żadne usługi dla pacjenta nie zostaną zniesione.

- To reforma strukturalna, a nie reforma systemu opieki zdrowotnej - powiedział minister zdrowia Hartinger-Klein. Ponadto regionalne kasy ubezpieczeń zdrowotnych zostaną zrzeszone, aby utworzyć austriacki fundusz ubezpieczeń zdrowotnych (ÖGK). Rząd oczekuje oszczędności rzędu miliarda euro. Opozycja obawia się, że na wszystkim ucierpi pacjent i jakość świadczonych usług spadnie.

 Źródło aerzteblatt.de

Madga Mroczek

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz