Wśród wspomnianych aktów znalazły się następujące rozporządzenia oraz nowelizacje rozporządzeń:
> rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego zakresu zadań wojeówdzkiego koordynatora ratownictwa medycznego;
> rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie Rejestru Medycznie Wspomaganej Prokreacji;
> rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej;
> rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2019 r.
> rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej
> rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań dotyczących oznakowania opakowań produktu leczniczego i treści ulotki.
Co w praktyce zmieniać będą skierowane do ogłoszenia akty prawne?
Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu zadań wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego wskaże katalog zadań, które będą mogli pełnić wojewódzcy koordynatorzy, którzy zgodnie z nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym zostaną powołani w miejsce lekarzy koordynatorów ratownictwa medycznego. Co warto podkreślić funkcję tę pełnić mogą nie tylko lekarze systemu, ale również ratownicy medyczni oraz pielęgniarki systemu z wykształceniem wyższym II-ego stopnia i czteroletnim doświadczeniem na stanowisku dyspozytora medycznego. W całym kraju powołanych zostanie 80 wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego.
Rozporządzenie w sprawie standardów opieki okołoporodowej ma stanowić od stycznia 2019 roku kodeks praw kobiety w ciąży i w trakcie porodu. W dokumencie znalazły się zapisy mówiące o łagodzeniu bólu, jednolitej edukacji przedporodowej, a także obowiązku diagnozowania depresji u przyszłych mam. W nowych standardach zwrócono również uwagę na konieczność szerszej promocji karmienia piersią.
Rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za krew oraz jej składniki określa – zgodnie z uprawnieniem ustawowym wynikającym z ustawy o publicznej służbie krwi – opłaty jakie obowiązywać będą w 2019 roku. Zgodnie z projektem rozporządzenia ceny te mają się kształtować w przedziale od 90 złotych za jednostkę koncentratu krwinek płytkowych z krwi pełnej, po 1255 złotych za jednostkę koncentratu granulocytarnego. Jednostka krwi pełnej konserwowane w proponowanym rozporządzeniu ma kosztować 275 złotych, natomiast jednostka koncentratu krwinek czerwonych z krwi pełnej – 186 złotych.
Rozporządzenie w sprawie Rejestru Medycznie Wspomaganej Prokreacji ma określać sposób prowadzenia przez Ministra Zdrowia rejestru, a także obligować świadczeniodawców do przekazywania danych do prowadzonej bazy. Akt określa sposób i terminy przekazywania informacji do rejestru, a także kreśli ich zakres oraz rodzaj.
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej wprowadza natomiast możliwość stosowania współczynników korygujących wartość ryczałtu także w odniesieniu do świadczeniodawców, w przypadku których ważność certyfikatu akredytacyjnego wygasła nie wcześniej niż 12 miesięcy przed rozpoczęciem danego okresu planowania, a jednocześnie nie została zakończona procedura oceniająca prowadzona w związku ze złożonym wnioskiem o odnowienie akredytacji. Jednocześnie w akcie prawnym zaproponowano by odpowiednio wzrost lub spadek realizowanych świadczeń w AOS był ustalany przy uwzględnieniu długości porównywalnych okresów (obliczeniowego oraz porównawczego). Pisaliśmy o nim tutaj
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wymagań związanych z oznakowanie produktów leczniczych oraz treścią ich ulotki ma natomiast doprecyzowywać i aktualizować przepisy, wobec których zgłaszano wątpliwości wynikające z nieprecyzyjnego tłumaczenia przepisów dyrektywy 2001/83/WE. Chodzi o wprowadzenie możliwości jednoczesnego użycia na opakowaniach leków skrótów „Exp” i „Lot” lub jednoczesnego użycia skrótów „Tw” i „S”. Wykorzystanie skrótów pozwoli producentom na zwiększenie powierzchni do wykorzystania na opakowaniach zewnętrznych leków. produktów leczniczych.
AM