Siostry medyczne? Pielęgniarki Cyfrowe alarmują ws. certyfikatu nieistniejącego zawodu

20 Sierpnia 2018, 10:28 pielęgniarka

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe alarmuje, że nowy podmiot gospodarczy oferuje uzyskanie dyplomu nieistniejącego zawodu - siostra medyczna. W piśmie skierowanym m.in. do resortu zdrowia pyta, czy jest to zgodne z prawem.

- Dowiedzieliśmy się z medialnych doniesień o nowej inicjatywie firmy, która utworzyła agencję pracy dla pielęgniarek zza wschodniej granicy. Dotyczy to głównie kandydatów z Ukrainy - informuje stowarzyszenie.

- W ulotce reklamującej pomoc w zdobyciu wykształcenia w Polsce oraz wysoko płatnej pracy (w rozmowie telefonicznej pada kwota 4 – 6 tys. – pod warunkiem obywatelstwa ww. krajów) firma podaje, że projekt "Studiuj i pracuj w Polsce" jest skierowany również dla Polaków (jednakże rozmówca wyraźnie zaprzeczył).

Prezesem firmy jest osoba znana na rynku województwa śląskiego, ale z innej strony, niż pośrednictwo pracy. Tymczasem, od wczoraj firma zmieniła swój status na Pośrednika Pracy i taką można informację przeczytać na stronie głównej Fundacji - relacjonuje Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe.

Tajemniczy zawód?

- Nas niepokoi szereg nieprawdziwych informacji w ulotce (dostęp do zawodu Pielęgniarka jest ściśle określony i zabezpieczony umowami międzynarodowymi obowiązującymi w EU) oraz na podanej stronie, jak i w mediach - wskazują pielęgniarki odnosząc się do tajemniczego zawodu i certyfikatu siostry medycznej.

Według nich, niepokój budzi profil firmy, jak i nieznane źródło finansowania projektu.

Co na to MZ, MNiSW, NRPiP, OZZPiP?

Zaniepokojone Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe wysłało zapytania do instytucji odpowiedzialnych za rozwój, wspieranie i ochronę rodzinnego rynku zawodów pielęgniarki i położnej: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego,  Ministerstwa Zdrowia (Departamentu Pielęgniarek i Położnych),  Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

W listach pyta m.in. o to czy taka fundacja i jej projekt są znane, jaka jest opinia na ich temat, a także o poparcie dla założeń projektu, czyli sprowadzenie personelu pielęgniarskiego ze Wschodu celem wypełnienia braków kadrowych środowiska pielęgniarskiego na terenie Polski.

Siostra medyczna - w Polsce taki zawód nie istnieje

- Pragniemy wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie działalnością tejże fundacji, ponieważ nie znaleźliśmy żadnej podstawy prawnej do stworzenia szkół dla obywateli Ukrainy i innych krajów wschodnich na terenie Polski z wyłączeniem przyjmowania studentów z Polski. Jest to naszym zdaniem niedopuszczalne oraz dyskryminujące w stosunku do polskich pielęgniarek i położnych.

Fundacja oferuje prace w zawodzie pielęgniarki oraz opiekuna medycznego połączoną z możliwością podniesienia kwalifikacji zawodowych i zdobycia Certyfikatu UE siostry medycznej (źródło: http://pracujwuslugach.eu). W naszym kraju taki tytuł zawodowy nie istnieje - napisały pielęgniarki.

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe zwróciła się z prośbą o zainteresowanie się sprawą i udzielenie odpowiedzi na pytania.

Źródło: pielegniarkicyfrowe.pl

AW

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Oleksandra Sobota, 21 Grudnia 2019, 18:53
Ja robiłam technika sterylizacji na szkole, która nazywa się Studium Pracowników Medycznych i Społecznych - świetna placówka, miałam okazję nawet wyjechać na staż zagraniczny - to był świetnie spędzony czas.
Pielęgniarka z doświadczeniem zawodowym Wtorek, 21 Sierpnia 2018, 10:00
A w ogóle co to za nazwa,skąd oni ja wzięli...
To ma być niby SIOSTRA kogo......
Oczywiście zawód Opiekunki/opiekuna Medycznej jest bardzo potrzebny w Służbie Zdrowia,ale to całkiem inna sprawa i inny zawód inna odpowiedzialność i inne wynagrodzenie.