Lubuskie uruchamia program in-vitro

20 Sierpnia 2018, 14:31 in vitro

Kolejni włodarze idą w ślady samorządów, które zdecydowały się na wsparcie niepłodnych par. Zarząd województwa lubuskiego przeznaczył 100 tys. złotych na samorządowy program in-vitro.

 

Województwo uzyskało już pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dla swojego programu, w ramach którego pary będą mogły trzymać do 5 tys. złotych dofinansowania do procedury.

Z danych przedstawionych przez Departament Ochrony Zdrowi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego wynika, że z problemem niepłodności na terenie województwa może się zmagać nawet 15 proc. par.

Pary wymagające leczenia stanowią w sumie 2 proc., czyli w województwie lubuskim jest to szacunkowo 351 par. Według danych NFZ – niepłodność kwalifikująca do leczenia dotykała w 2017 r. 1 218 osób, z czego w wieku 20-40 lat 1 151 osób.

Władze województwa podkreślają, że głównym celem programu jest popraw trendu demograficznego w lokalnej populacji i jednocześnie przywrócenie możliwości, jaką w latach 2013-2016 dawał rządowy „Program – leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego”.

Europejskie standardy

- Uważamy, że jesteśmy zobowiązani do wprowadzenia w naszym województwie europejskich standardów. Chcemy poprawiać dostępność do tej metody dla wszystkich, bo nie jest to tanie leczenie. Kosztuje od 8 do 12 tys. zł. - podkreśliła Elżbieta Polak, marszałek województwa.

- Jesteśmy społeczeństwem wykluczonym, bo w Europie jest to standard. W wieloletniej prognozie finansowej samorządu województwa będziemy rekomendować dofinansowanie kolejnych cykli leczenia. Chcemy upowszechnić ten program poprzez szeroką promocję – dodała.

Kto skorzysta z programu?

Z dofinansowania w ramach wojewódzkiego programu będą mogły skorzystać pary (niekoniecznie sformalizowane związki), które przez ponad rok nie były w stanie zrealizować planów prokreacyjnych, a wiek kobiety waha się w przedziale między 20, a 40 lat. Pary muszą mieszkać i być zameldowane na terenie województwa, a także spełniać ustawowe warunki do podjęcia terapii.

Województwo lubuskie będzie drugim po łódzkim województwie w kraju, które uruchomiło program in vitro dla swoich mieszkańców. Wcześniej lokalne, samorządowe programu zostały uruchomione m.in. w Słupsku, Pabianicach, Warszawie.

AM

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz