Sanepid przebada dzieci na obecność pasożytów

20 Sierpnia 2018, 13:22 dzieci

Po wakacjach Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie rozpocznie akcję bezpłatnych badań profilaktycznych na obecność pasożytów przewodu pokarmowego u dzieci w wieku 5-6 lat.

Z inicjatywy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie w roku szkolnym 2018/2019 przeprowadzona zostanie akcja bezpłatnych badań profilaktycznych dzieci w wieku 5-6 lat - mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego pod kątem występowania pasożytów przewodu pokarmowego.

Jaki jest cel inicjatywy?

Chodzi o określenie częstości występowania pasożytów jelitowych w zamkniętych grupach, do których należą przedszkolaki oraz wychowankowie domów dziecka.

Pierwsze takie badania przeprowadzone w latach 2003-2006 wykazały dużą częstość występowania infekcji pasożytniczych wśród dzieci przebywających w zamkniętych skupiskach: 9,80 proc. dzieci zarażonych w przedszkolach i 40 proc. dzieci zarażonych w domach dziecka. Najczęściej występującymi pasożytami były: owsik, lamblia, glista ludzka, włosogłówka oraz węgorek.

Wśród badanych dzieci z domów dziecka stwierdzono także w niewielkim odsetku zarażenia mieszane. Dane te pokazują, że konieczna jest kontynuacja badań, która pozwoli na aktualną ocenę stopnia zarażenia pasożytami jelitowymi dzieci z województwa warmińsko-mazurskiego i, co bardzo ważne, na ograniczenie szerzenia się tych zakażeń. 

- W populacji dzieci, którą badaliśmy 15 lat temu okazało się, że praktycznie co trzecie dziecko było zakażone jakimś pasożytem. Myślę, że nadeszła pora, by zobaczyć jak ten stan wygląda dziś. Chcemy zbadać ok. 10 proc. dzieci, mieszkańców naszego województwa. Chcemy dotrzeć m.in. do przedszkoli, we wrześniu w tych właśnie placówkach będziemy przedstawiać nasz program, spotykać się z rodzicami. Badania będą miały charakter dobrowolny. Będziemy prosili, aby rodzic dostarczył próbkę do badania - wszystkie te czynności będą zatem wykonywali właśnie rodzice, finalnie indywidualnie będzie przekazywany im wynik badania - mówi Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.

Pierwsze badania już we wrześniu

Zaplanowano, iż badania rozpoczną się na przełomie września i października 2018 roku. Do współpracy w akcji badań profilaktycznych zostaną zaproszone domy dziecka, przedszkola oraz sami rodzice. Akcja będzie powiązana z kampanią informacyjną na temat profilaktyki zakażeń. Podstawą jest przede wszystkim dokładne mycie rąk, ale też między innymi nie używanie wspólnych ręczników oraz obcinanie paznokci. 

Anna Grela

Źródło: WSSE Olsztyn

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz