Diagnostyka: czemu rozwiązano zespół MZ skoro ustawy wciąż brak?

20 Sierpnia 2018, 13:25 geny diagnostyka badania

Minister zdrowia uchylił zarządzenie ws. powołania zespołu ds. opracowania projektu nowelizacji ustawy o diagnostyce laboratoryjnej. Dokument jednak nie powstał.

Zespół został powołany w lutym 2017 r.

Ewa Świątkowska - Wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w rozmowie z Polityką Zdrowotną poinformowała, że zespół nie wypracował projektu ustawy, a jego prace od kilku miesięcy były zawieszone.

Jak wyjaśniła, przewodniczącym zespołu był były już wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, a po jego odwołaniu w połowie marca tego roku, prace zespołu zostały praktycznie zawieszone i nie odbywały się żadne posiedzenia zespołu.

Ustawa wymaga nowelizacji

- Mamy nadzieję, że Minister Zdrowia podejmie działania tak, aby ustawa została znowelizowana - podkreśliła E.Świątkowska.

Jak mówiła, środowisko diagnostów laboratoryjnych oczekuje na zmianę przepisów ponieważ uregulowania wymaga m.in. nadzór publiczny nad medycznymi laboratoriami diagnostycznymi.

- Potrzebny jest m.in. kompleksowy nadzór nad działalnością laboratoriów od momentu ich rejestracji, wypracowanie norm zatrudnienia, a także zmiany w zasadach odpowiedzialności zawodowej - dodała.

- Zmiany wymaga także tytuł ustawy. Powinna być to ustawa o medycynie laboratoryjnej - zaznaczyła E.Świątkowska.

AW

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Hemoliza Środa, 22 Sierpnia 2018, 17:25
Jeśli każdy diagnosta co miesiąc wysyła na KIDL 20zl, to może ktoś mi uświadomi, ponieważ dopiero skończyłem studia. Co oni robią z tymi milionami miesięcznie?
Tomasz Środa, 22 Sierpnia 2018, 10:34
Akurat jeżeli w pracy nad nowelizacją miała brać stara ekipa kidl to bardzo dobrze że nie opracowano nowelizacji.
Jan W. Wtorek, 21 Sierpnia 2018, 8:38
Minister rozwiązał też zespół ds likwidacji NFZ - a to powazny bład strategiczny PiS, ktorego hasło :NFZ do likwidacji nie zostało spełnione. System oparty o złotówkę musi źle działać. I bedzie źle działał