Jest projekt noweli listy leków refundowanych

22 Sierpnia 2018, 8:08 leki

Nowa lista ma zacząć obowiązywać od 1 września. MZ opublikowało jej projekt. Obniżono m.in. ceny leku Xarelto.

MZ nie robi jeszcze konferencji, co może wskazywać, że to dość wstępna lista, a Departament Polityki Lekowej nadal nad nią pracuje. 

 

Obniżki i podwyżki dopłat pacjenta

Obniżki dopłat pacjentów obejmą zgodnie z projektem listy 354 leki. Największa - o 131,79 zł dotyczy leku Xarelto (opakowanie 42 tabletki), w przypadku którego MZ zgodziło się na dwumiesięczne podniesienie ceny. Po zmianie pacjent będzie musiał zapłacić za ten lek 207,52 zł, a nie blisko 340 zł. 

o 119,07 zł spadną dopłaty do Celgaru (Valganciclovirum) stosowanego w zakażeniach cytomegalią u pacjentów poddawanych przeszczepom. 

Podwyżki obejmą 676 leków m.in. w związku z wejściem tańszych odpowiedników na listę lub obniżki cen przez jednego z producentów co zmienia limity dopłat dla innych. Jedyne podwyżki powyżej 100 zł dotyczą kilku leków z tą samą substancją czynną, którą ma Celgar, czyli Valganciclovirum. 

 

Nowe leki

Na razie nie opublikowano opisu do projektu listy. Jednak wygląda na to, że w ramach programów lekowych pojawi się m.in. Maviret, który jest lekiem przeciwwirusowym stosowanym w leczeniu dorosłych z długotrwałym (przewlekłym) zapaleniem wątroby typu C.

 

Programy lekowe

Poza nowym na liście Marivetem, który będzie w programie lekowym, w tej kategorii nastąpiło jeszcze kilka zmian. Z listy leków usunięto Bosentan Sandoz oraz Nanogy 5%, ale pozostały inne leki z tą samą substancją czynną. 

 

Leki dla seniorów

Na tzw. liście S jest 2015 pozycji. Na obecnie obowiązującej liście leków refundowanych jest o 7 mniej. Dodano m.in. Glikuron (leki z tą samą substancją czynną - Gliclazidum-  były już na liście 75 plus), Tritace 10mg, a przy leku Apo-Rami dodano dwie dodatkowe dawki (było 10 mg, a doszło 2,5 oraz 5 mg).

 

Początek konsultacji

Projekt obwieszczenia z nową listą leków refundowanych i wyrobów medycznych dostępny jest tutaj

AK

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

chory Poniedziałek, 27 Sierpnia 2018, 12:44
A chorzy na rdzeniowy zanik mięśni umierają, gdy Polska pozostaje jednym z nielicznych państw OECD nie refundujących leczenia.