Organizacje pacjenckie o liście refundacyjnej: nie ma nic nowego dla chorych na raka

22 Sierpnia 2018, 13:04 pismo dokument podpis

Po opublikowaniu projektu w sprawie wykazu leków refundowanych, które mają obowiązywać od 1 września, fundacja Alivia kieruje prośbę do MZ w sprawie naniesienia konieczny zmian. Także Zarząd Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych napisał do ministra w sprawie listy.

Ukazał się już  projekt noweli listy leków refundowanych. Znalazł się w nim m.in. nowy lek stosowany w WZW C, ale nie ma nowych cząsteczek dla osób chorych na raka. Choć w tym roku dopisano różne nowe leki onkologiczne, to nadal część pacjentów nie ma dostępu do potrzebnych im terapii. Tymczasem, jak wskazują dane NFZ, budżet wydatków na leki jest coraz bardziej napięty. A w samym MZ są znaczne braki kadrowe w komórkach zajmujących się procesem refundacji. 

Organizacje apelują o zmiany

-Z niepokojem zapoznaliśmy się z informacją o braku zmian w zakresie dostępności leków onkologicznych - czytamy w liście skierowanym przez Alivię do MZ. Fundacja zaznacza, że w obwieszczonym projekcie zabrakło finansowania z środków publicznych terapii zalecanych przez międzynarodowe towarzystwa naukowe. Zdaniem Fundacji Alivia, jest to równoznaczne z naruszeniem ustawy o prawach pacjenta - które bezpośrednio dotyka tysiące polskich pacjentów. 

Fundacja zwraca również uwagę na różnicę pomiędzy formalnym a rzeczywistym dostępem do leków po wprowadzeniu ich do refundacji

-Zapoznaliśmy się z informacjami zawartymi w BIP OW NFZ. Nie rozumiemy sytuacji, w której wartości kontraktu na realizację nowego programu lekowego wynosi jeden, dwa lub trzy punkty. Podobnie sytuacja ma się z wartością kontraktów na realizację programów lekowych, w których nastąpiło znaczące zwiększania dostępności poprzez dodanie dotychczas nierefundowanych cząsteczek - zwraca uwagę Fundacja. - Brak zmiany ilości środków przeznaczonych na leczenie może sprawić, że faktyczny dostęp do skutecznej terapii będzie niemożliwy - dodaje Alivia.

W podobnym tonie wypowiedziała się Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. - Projekt listy nie zawiera żadnej terapii z oczekiwanych od dłuższego czasu przez pacjentów onkologicznych. Wspierając na co dzień różne grupy chorych na nowotwory zarówno populacyjne jak i rzadkie, dostrzegamy trudną sytuację pacjentów, którzy stają się wykluczeni z życia zawodowego, rodzinnego i społecznego lub odchodzą zbyt wcześniej, pomimo dostępnych na rynku wielu skutecznych opcji leczenia - informuje Koalicja.

Organizacje apelują do Ministerstwa Zdrowia o naniesienie koniecznych poprawek na ogłoszony projekt listy leków refundowanych.

źródło: Fundacja Alivia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz