Technicy farmaceutyczni szykują się do protestu. W jakim terminie?

22 Sierpnia 2018, 15:12 leki apteka farmaceuta senior

Technicy farmaceutyczni zwierają szyki i… piszą do ministra zdrowia. Czynni zawodowo technicy proszeni są o wysłanie imiennego pisma do samego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z prośbą o pilną odpowiedź na niepokojące dla techników kwestie. A na wrzesień planują protest, jeśli obecnie działania nie przyniosą efektów. 

Wydawać, by się mogło, że okres wakacyjny, w ochronie zdrowia będzie czasem nieco spokojniejszym, ale kolejne niezadowolone grupy zawodowe próbują wynegocjować poprawę swojej sytuacji. A dopiero przed wyborami samorządowymi może być apogeum. Ratownicy, technicy farmacji, fizjoterapeuci, psycholodzy, to tylko część z nich. 

-  Domagamy się pilnego spotkania ministra zdrowia z technikami farmaceutycznymi. Liczymy, że listy, które dotrą do pana ministra Łukasza Szumowskiego skłonią go do spotkania z nami. Jeśli nie, w czasie pierwszego posiedzenia Sejmu po wakacjach, tj. w dniach 11 - 13 września rozpoczynamy protest. Nie godzimy się na takie traktowanie - informuje Politykę Zdrowotną Aneta Klimczak, wiceprezes Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych RP.

Poniżej prezentujemy wzór pisma skierowanego do techników farmaceutycznych z prośbą o jego wysłanie do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - wzór dostępny jest na jednym z portali społecznościowych Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek:

„Szanowny Panie Ministrze

Ja niżej podpisany …….…................................., pracujący w zawodzie technika farmaceutycznego, zwracam się do Pana Ministra o pisemną odpowiedź dlaczego?:
brak zgody na wznowienie kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny
brak zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych techników farmaceutycznych
brak zgody na utworzenie samorządu zawodowego techników farmaceutycznych
brak zgody na ponoszenie odpowiedzialności zawodowej przez techników farmaceutycznych
ze strony Ministerstwa Zdrowia.”

Przypomnimy, iż technicy od dłuższego czasu domagają się powrotu do kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny oraz zatrzymania prac nad niepokojącym projektem rozporządzenia, który mocno ogranicza ich kompetencje zawodowe potrzebne do pracy w aptekach i punktach aptecznych.

W pierwszym tygodniu września natomiast odbyć ma się spotkanie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z przedstawicielami zawodu.

O spawie będziemy informować na bieżąco.

Anna Grela

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

obywatel Piątek, 07 Września 2018, 20:38
Pozwolę sobie na odpowiedź; chcesz pracować w aptece to zrób maturę i idź na studia, masz takie same prawa jak inni