Medyczna marihuana coraz bliżej Polski

22 Sierpnia 2018, 15:11 marihuana

Jest szansa, że do września tego roku zakończy się procedura rejestracyjna kanadyjskich konopii medycznych. Wniosek w tej sprawie do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych złożyła spółka SpectrumCannabis należąca do kanadyjskiej grupy kapitałowej, CanopyGrowth Corp.

 

Kanadyjskie konopie dostępne będą w trzech postaciach – suszu, olejków oraz kapsułek. Zanim jednak trafią do dystrybucji wniosek musi zostać oceniony przez URPL.

- Pod względem złożoności, rejestracja w Polsce jest trudniejsza do realizacji niż w Niemczech i Czechach. Poziom skomplikowania jest porównywalny do procedury obowiązującej w Danii. Jako podmiot działający globalnie, mamy jednak odpowiednie zasoby ludzkie i know – how, pozwalające przygotowywać wnioski do rejestracji w sposób profesjonalny, minimalizujący prawdopodobieństwo wydłużenia czasu trwania procedury – wyjaśnia Tomasz Witkowski, dyrektor regionalny w SpectrumCannabis.

Spółka zapowiada jednocześnie, że dystrybucję swoich preparatów zamierza połączyć z szeroką kampanią edukacyjną, która skierowana będzie do lekarzy i farmaceutów.Już teraz prowadzone są rozmowy dotyczące budowy sieci dystrybucyjnej, a także prace nad stworzenie własnej sieci przedstawicieli medycznych.

- Jesteśmy zadowoleni z tego, że polski ustawodawca zwrócił uwagę na potrzeby osób, których stan zdrowia wymaga terapii konopiami medycznymi. Wpisuje się to w najnowocześniejsze trendy medycyny, związane z leczeniem stwardnienia rozsianego, epilepsji czy terapią bólu i łagodzeniem skutków coraz częściej stosowanej chemio i radioterapii. Polskie przepisy oznaczają dla pacjenta bardzo dobre jakościowo i bezpieczne konopie medyczne, dostępne w wielu formach. Odpowiedzią na ich potrzeby jest też brak zamkniętego katalogu symptomów choroby, na który można przepisywać konopie – ocenia Tomasz Witkowski.

Z danych pochodzących CanopyGrowth Corp. wynika, że w 2017 roku wartość rynku konopi medycznych w Kanadzie wyniosła 250 mln dolarów kanadyjskich. Spółka szacuje również, że w Polsce wskazania do terapii medyczną marihuaną ma nawet 300 tys. pacjentów.

Co więcej w związku ze wzrostem zachorowalności na takie schorzenia jak stwardnienie rozsiane, epilepsja czy nowotwory wymagające terapii przeciwbólowej – liczba pacjentów korzystających z konopii będzie rosła. Spółka CanopyGrowth Corp. posiada zakłady produkcyjne m.in. w Kanadzie, Danii, Australii, Hiszpanii, Brazylii i Chile. Jak dodaje Tomasz Witkowski firma stara się również o możliwość produkcji surowca również w Niemczech.

-Nasze konopie medyczne są dostępne w sprzedaży w Kanadzie, Niemczech, Czechach, Australii, Brazylii i Chile. Aktualnie czekamy też na uzyskanie sprzedaży w Danii. Mamy ambicję zbudowania w Europie pozycji lidera na rynku konopi medycznych. W związku z tym rozważamy wejście na rynek we Włoszech, Grecji i Finlandii – dodaje Witkowski.

AM

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Ewa Niedziela, 02 Września 2018, 14:45
A dlaczego nie mówi się głośno o standaryzacji konopi w Polsce. Możliwość upraw tej rośliny jest już legalna. Ruszyl proces standaryzacji upraw specjalnych odmian konopi w Polsce w celach leczniczych. Zaczęto również badania między innymi nad nowotworem mózgu glejakiem.