Na rezonans w trybie pilnym średnio aż 106 dni czekania. Ile na tomografię?

23 Sierpnia 2018, 9:40 badanie rezonans diagnostyka

Na tomografię komputerową pacjenci czekali przeciętnie 29 dni. Ale nadal dramatycznie długo czeka się na badanie rezonansem magnetycznym. W trybie pilnym średnio aż 106 dni, a nierówności pomiędzy regionami w dostępie do badań powiększają się - informuje Alivia. Fundacja uruchomiła licznik dni do realizacji obietnicy ministra zdrowia.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, obiecał w czerwcowym wywiadzie dla telewizji publicznej, że polscy pacjenci z końcem roku nie będą czekali na wykonanie badań obrazowych dłużej niż 30 dni w trybie pilnym - przypomina Alivia. 

Wykonywanie tych ostatnich jest niezwykle potrzebne w dziedzinie onkologii, gdzie służą nie tylko rozpoznaniu choroby, lecz również ocenie skuteczności wdrożonego leczenia. - W ramach programu „Skarbonka” pomagamy ponad 300 pacjentom zbierać środki na wydatki związane z leczeniem. Bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której zebrane pieniądze służą nie tylko sfinansowaniu nierefundowanych leków, lecz właśnie diagnostyki. Z informacji przekazywanych przez chorych wynika, że decydują się na taki krok przede wszystkim z powodu długiego czasu oczekiwania na badania w ramach systemu publicznego – mówi Maja Kochanowska, koordynatorka programu „Skarbonka” w Fundacji Onkologicznej Alivia.

W ostatnim czasie Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył dodatkowe środki na skrócenie czasu oczekiwania na diagnostykę obrazową. Dane Fundacji Alivia, która zbiera informacje o kolejkach do tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego dowodzą, że podjęte działania pozwoliły nieznacznie skrócić kolejki.

Nierówności pomiędzy regionami narastają

Dla tomografii komputerowej udało się skrócić przeciętny czas oczekiwania w trybie pilnym do 29 dni. 62 dni muszą czekać pacjenci, którzy otrzymali skierowanie w trybie zwykłym. Nierówności pomiędzy regionami narastają.

Zdarza się, że w jednym z województw lepiej otrzymać skierowanie w trybie zwykłym (np. Podlasie) niż w innych w trybie pilnym (Małopolska) – różnice są nawet trzykrotne. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rezonansu magnetycznego. W trybie zwykłym pacjenci czekają w zależności od województwa od 110 do 245 dni, w trybie pilnym – od 31 do 165 dni.

Fundacja Onkologiczna Alivia uruchomiła na stronie www.kolejkoskop.pl kalkulator dni na realizację obietnicy ministra Łukasza Szumowskiego. Na dzisiaj resort zdrowia ma 129 dni aby skrócić do miesiąca czas oczekiwania w trybie pilnym do badania rezonansem magnetycznym. Kolejna publikacja wyników zbieranych w ramach programu Kolejkoskop.pl została zaplanowana na październik. 

Fundacja udostępnia też bezpłatnie serwisy www.Onkomapa.pl, www.Kolejkoskop.pl i Prostowraka.pl Dzięki nim chorzy mogą znaleźć najlepszy ośrodek onkologiczny w okolicy, najwyżej ocenianego lekarza, wyszukać najkrótszą kolejkę do bezpłatnych badań diagnostycznych a także określić optymalne dla siebie leczenie. Publikuje również w języku polskim nowości onkologiczne ze świata zarówno na swojej stronie alivia.org.pl, jak i na profilu Alivii na Facebooku.

AK

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz