SN: ratowanie życia ponad prawem do emerytury

23 Sierpnia 2018, 12:44 prawo przepisy

Indyjski Sąd Najwyższy wydał zadziwiający dla środowiska lekarskiego wyrok. Prawo lekarza zatrudnionego w publicznej placówce do przejścia na emeryturę nie stoi ponad prawem do ratowania życia- orzekł w sentencji wyroku skład sędziowski.

Zgodnie z ogłoszonym wyrokiem sędziowie zasiadający w SN uznali, że podstawowe prawo lekarzy do przejścia na emeryturę nie stoi ponad prawem do ratowania życia w pacjentów korzystających z placówek rządowych. Tym samym dał zielone światło do odmowy na udzielanie pozwolenia na przejście na dobrowolną emeryturę. W orzeczeniu wskazano, że rząd podejmując taką decyzje może powoływać się na interes publiczny - szczególnie, gdy przejście lekarza na emeryturę byłoby z nim sprzeczne.

Eksperci wskazują, że hinduski, publiczny system ochrony zdrowia zmaga się z poważnymi niedoborami kadrowymi, a także wewnętrzną migracją z sektora publicznego do prywatnego. W orzeczeniu SN wskazano, że w przypadku gdyby wszyscy lekarze zatrudnieni w publicznym systemie zdecydowaliby się na przejście na dobrowolne emerytury – wówczas doszłoby do ogromnego chaosu oraz byłoby sprzeczne z koncepcją państwa opiekuńczego. Głośno o orzeczeniu hinduskiego Sądu Najwyższego zrobiło się 22 sierpnia – informacje o rozstrzygnięciu niekorzystnym dla medyków podały m.in portale „The Hindu” oraz „Hindustan Times”. Wyrok wydano natomiast we wtorek 21 sierpnia.

MM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz