Exit tax - podatek od wyprowadzki od 2019 r. Także od osób fizycznych?

24 Sierpnia 2018, 14:11 pismo dokument podpis

W ostatnich dniach wiele emocji budziły zapowiedzi resortu finansów w sprawie tzw. exit taxation, czyli podatku od przeniesienia aktywów zagranicę. Tyle, że w polskiej wersji miałyby też dotyczyć osób fizycznych, przenoszących się za granicę. O co chodzi?

- Chcielibyśmy, aby od przyszłego roku w Polsce funkcjonował tzw. exit tax - poinformowała w czwartek minister finansów Teresa Czerwińska. 

Zacznijmy od tego, że wprowadzenie podatku wynika z unijnej dyrektywy. Ale nie ma w niej mowy o tym, że przepisy miałyby objąć osoby fizyczne. Czyli wobec obywateli nie musi być wprowadzony. Ale jeśli chodzi o unijne przepisy często wychodzimy przed szereg, czego skutkiem bywa nadmierna regulacja. 

Przeciw optymalizacji podatkowej

Exit tax ma na celu ukrócenie działań firm, które przenoszą aktywa do państw, gdzie obciążenia fiskalne są niższe. A przez to państwo, w którym dotychczas działały odnotowuje uszczerbek we wpływach z podatków. Przepisy przeciwko takim działaniom mają np. Niemcy Francja czy Holandia. Przeniesienie firmy może mieć też prawdziwe przyczyny, ale i tak spowodują uszczerbek w finansach opuszczanego kraju. 

Według doniesień prasowych, stawka podatku wyniesie 19 proc. wartości przenoszonej firmy, zaś w przypadku przenoszenia aktywów finansowych (np. akcji) przez osoby fizyczne - 3 lub 19 proc. powyżej kwoty 2 mln zł.

 

Które przepisy obejmą osoby prywatne?

Jak poinformował Puls Biznesu, w przypadku osób fizycznych podatek zapłaciłyby osoby zamieszkujące Polskę od co najmniej pięciu lat. Exit tax obejmie przychody związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale też udziały w spółkach, akcje papiery wartościowe, instrumenty pochodne i fundusze inwestycyjne. Tak jak w przypadku firm, fiskus potrąci należność od niezrealizowanych przychodów powyżej 2 mln zł. Obowiązywać mają dwie stawki podatkowe: 3-procentowa i podwyższona, 19-procentowa, gdy możliwe będzie tylko oszacowanie wartości majątku - informowała gazeta. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz