Konsultacje projektu rozporządzenia MZ dotyczącego przeszczepów

24 Sierpnia 2018, 15:18 laboratorium cell t2 zabieg trzustka przeszczep laboratorium

Do konsultacji trafił w piątek projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. szczegółowych warunków pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów. Zakłada on zmiany dotyczące kwalifikacji osób uprawnionych do pobierania krwi obwodowej pełnej.

 

Jak wskazano w uzasadnieniu, istnieje konieczność wydania nowego aktu wykonawczego regulującego warunki pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów, ponieważ obowiązujące obecnie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 września 2016 r., utraci moc 29 października br.

- W porównaniu do zastępowanego rozporządzenia wprowadzono jedynie drobne zmiany dotyczące m.in. kwalifikacji osób uprawnionych do pobierania od żywych dawców krwi obwodowej pełnej w celu przeszczepienia lub zastosowania u ludzi komórek krwi obwodowej, jak również wymagania odnośnie do podmiotów leczniczych, w których krew obwodowa pełna ma być pobierana - czytamy.

Jak podkreślono, wyodrębnienie to zostało wprowadzone z uwagi na specyfikę czynności wykonywanych podczas pobierania krwi obwodowej pełnej w celu przeszczepienia lub zastosowania u ludzi.

Jednocześnie w Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że rozporządzenie umożliwi wykonywanie czynności z zakresu transplantologii szerszej grupie lekarzy.

Pełna treść projektu rozporządzenia dostępna jest tutaj

Źródło: RCL

AW

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz