USA: rośnie odsetek nastolatków zaszczepionych przeciwko HPV

27 Sierpnia 2018, 9:43 Szczepienia

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób raportuje o sukcesie programu szczepienia młodzieży przeciwko wirusowi HPV. W okresie od 2016 do 2017 odsetek zaszczepionych wzrósł o 5 proc.

W sumie w ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych blisko 66 proc. nastolatków (w wieku od 13 do 17 roku życia) otrzymała pierwszą dawkę z serii szczepionek przeciwko HPV,natomiast blisko 49 proc. otrzymało wszystkie zalecane dawki kończąc tym samym serię szczepień.

Dane wskazują, że wskaźniki te są o 5 punktów procentowych wyższe niż w 2016 roku

Zdaniem ekspertów CDC – uzyskane wyniki nadal jednak mogą zostać poprawione, bowiem z danych instytucji wynika, że 51 proc. nastolatków nie ukończyło całej serii szczepienia przeciwko HPV. Co więcej wyraźnie zaznacza się różnica w wykonywaniu szczepień pomiędzy nastolatkami zamieszkującymi miasta, a zamieszkującymi obszary wiejskie – na tych drugich odsetek zaszczepionych przeciwko HPV był o 11 proc. niższy.

Obecnie zgodnie z wytycznymi CDC nastolatkom zaleca się trzy rodzaje szczepionek – przeciwko HPV, skoniugowaną przeciwko meningokokom oraz przeciwko kokluszowi

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz