Dojeżdżasz autem do pacjentów? Możesz częściowo stracić część odliczeń

27 Sierpnia 2018, 9:42 pismo dokument podpis

Resort finansów szykuje szereg zmian w podatkach, które mają wejść w życie od nowego roku. Część już opisywaliśmy. Kolejna dotyczy odliczeń od przychodu przy wykorzystywaniu służbowym auta, a także ograniczeń w leasingu.

Dziś pakiet zmian w podatkach podsumowuje Dziennik Gazeta Prawna, jak przypomina: Zmienią się zasady opodatkowania samochodów osobowych w firmach. Kto korzysta ze służbowych aut do celów służbowych i prywatnych, odliczy od przychodu tylko 50 proc. wydatków, a użytkujący pojazdy prywatne – jedynie 20 proc. Nie będzie kilometrówki. W leasingu będzie obowiązywał limit 150 tys. zł. Taki sam będzie dla amortyzacji i składek na ubezpieczenie auta.

Artykuł na temat planowanych zmian w podatkach można znaleźć tutaj

Co z obecnymi umowami?

Do umów leasingu, najmu, dzierżawy dotyczących samochodu osobowego zawartych przed 1 stycznia 2019 r. obecne zasady rozliczania będzie można stosować nie dłużej niż do 31 grudnia 2020 r. 

 

Fiskus zabezpiecza się przed nadużyciami

Kto chciałby sprytnie ominąć nową regulację, chociaż czasowo, może nie mieć takiej możliwości. 

Ministerstwo Finansów zapisało w projekcie, że w razie zmiany umowy lub podpisania nowej w okresie od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw do dnia jej wejścia w życie (1 stycznia 2019 r.) opłaty leasingowe można rozliczać na starych zasadach jedynie do końca 2018 r.

 

Nowy limit amortyzacji

Obecny limit amortyzacji samochodu w wysokości 20 tys. euro (równowartość ok. 86 tys. zł) zostanie podniesiony do 150 tys. zł.

Analogicznie limit 150 tys. zł będzie dotyczył składki za ubezpieczenie auta (obecnie również wynosi on 20 tys. euro).

 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz