M. Posobkiewicz: Na dyskotece można się świetnie bawić, ale to nie miejsce na naukę baletu…

28 Sierpnia 2018, 14:47 Marek Posobkiewicz

Czy dietetycy powinni zostać przeniesieni z dziedziny nauk medycznych do nauk rolniczych? Polityka Zdrowotna jako pierwsza napisała o niepokojącym projekcie ministra nauki. O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy Marka Posobkiewicza, Głównego Inspektora Sanitarnego. 


Przypomnijmy, że chodzi o projekt rozporządzenia z 31 lipca 2018 r. w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych.

Co o zmianach proponowanych przez resort wicepremiera Jarosława Gowina sądzi szef Sanepidu?

"Dietetyka i nauki o żywieniu są bardzo ważnym aspektem zdrowia publicznego. Oczywiście w zdrowie publiczne wpisuje się szereg dyscyplin naukowych oraz nasz styl życia. Musimy jednak pamiętać, że istnieją bardzo duże grupy społeczne osób cierpiących z powodu różnych chorób i odpowiednie żywienie jest bardzo ważnym elementem terapii a często ma kluczowe znaczenie w osiągnięciu celu. Opieka nad pacjentem musi mieć charakter kompleksowy. Oderwanie odpowiednio przygotowanego planu żywieniowego od innych elementów mających na celu przywrócenie lub utrzymanie stanu zdrowia może negatywnie odbić się na zdrowiu pacjentów.

W chwili obecnej dietetyka ma swoje sprawdzone miejsce w dziedzinie nauk medycznych. Jeżeli coś jest sprawdzone i funkcjonuje dobrze, to należy dążyć do dalszego rozwoju i doskonalić się w tym zakresie. Marynarze mogą mieć obozy kondycyjne w górach, ale nie jest to najlepsze miejsce na prowadzenie całego cyklu szkolenia.  Na dyskotece można się świetnie bawić i pięknie tańczyć , ale nie jest to miejsce na naukę baletu. Zawód dietetyka w Stanach Zjednoczonych i rozwiniętych krajach Europy znajduje się na liście zawodów medycznych. Absolwenci studiów dietetycznych zdobywają specjalizacje i znajdują zatrudnienie w wielu dziedzinach medycznych.

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na różnicę między nauką o żywności a nauką o żywieniu człowieka chorego i zdrowego. Dietetycy nie uzurpują sobie prawa do nauki o żywności i o tym co się w niej znajduje, ale są z całą pewnością specjalistami w żywieniu pacjentów oraz tych, którzy jak najdłużej pragną pozostać zdrowi.

Medycyna naprawcza nie jest w stanie zrobić dla nas tak dużo, jak sami możemy zrobić dla siebie poprzez zdrowy styl życia – regularną aktywność fizyczną i odpowiednio zbilansowaną dietę. Działania te ważne są zarówno jako profilaktyka , jak i sposób na powrót do zdrowia. Dietetyk jest naturalnym partnerem lekarza w prowadzeniu terapii i lepiej, żeby tak pozostało...". 

AK

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz