Neuca o swojej współpracy z aptekami i sprzedaży Rx przez internet

29 Sierpnia 2018, 12:03 apteka farmaceuta leki

Niedawno Naczelna Izba Aptekarska apelowała do swoich członków, by apteki dbały o swoją niezależność. A w środę przy okazji prezentowania wyników finansowych za I półrocze grupa Neuca poinformowała: ile aptek jest w jej programie partnerskim, co nowego szykują dla aptek i jaką rolę dla indywidualnych, lokalnych aptek widzą w razie wejścia w życie przepisów o sprzedaży leków Rx przez internet.

Prezes Neuca Piotr Sucharski mówił m.in. o wdrażaniu e-recepty. - Wiele aptek niezależnych obawia się udziału w cyfrowym świecie, dlatego mocno przygotowujemy się do tego procesu. Blisko połowa recept wystawionych z pilotażu e-recepty pochodzi z dwóch przychodni naszej grupy. Chcemy wspierać i doradzać aptekom we wdrażaniu tych rozwiązań - mówił prezes.

Leki przez internet

- Zaskakującym wydarzeniem, które może mocno zmienić rynek, jest ustawa o wsparciu niepełnosprawnych w formie dostaw leków do domów. To potężna zmiana. Na pewno właściciele aptek indywidualnych i farmaceuci stoją przed wieloma wyzwaniami z tym związanymi. Najważniejsze będzie to, w jaki sposób ta dostawa ma przebiegać. Jesteśmy za tym, by lokalna apteka i farmaceuta byli w to mocno zaangażowani. Farmaceuta zapewni wysokie wymagania dotyczące obrotu lekiem i mamy nadzieję, że w takim kierunku pójdą przepisy uszczegóławiające ustawę – mówi prezes Neuca.

- Naszą relację z aptekami budujemy jako odpowiedź na silnie rosnące sieci aptek, które budują przewagę nad swoimi konkurentami. Taką przeciwwagą dla największych graczy są nasze programy partnerskie. Łącznie w dwóch programach jest 5,7 tys. aptek indywidualnych, czyli 42 proc. działających w kraju. To siła mająca znaczenie na rynku. Potrafimy zbudować równoważną ofertę dla pacjenta i producenta, co sieci - dodał.

O relacjach z izbą aptekarską i sieciami aptek

- Sieci są też naszymi klientami, choć strategicznym naszym klientem jest apteka niezależna. Bardzo często wspieramy środowisko farmaceutów, w tym Naczelną Izbę Aptekarską, w działaniach mających na celu utrzymanie równowagi, jak np. ustawa Apteka dla Aptekarza - podkreśla Sucharski. Jego zdaniem, Neuca jest beneficjentem AdA. 

- Teraz toczy się dyskusja na temat rozpowszechnienia franczyzy i niezależności jaką taka forma pozostawia farmaceutom. Nie chcę tego oceniać, ale udział w naszym programie pozostawia aptekom niezależnym niezależność, a daje możliwość korzystania z efektu skali. Franczyzy są dużo twardsze niż programy oferowane przez takie hurtownie jak nasze - mówi prezes Neuki. Jego zdaniem NIA słusznie zwraca uwagę na ryzyka związane z franczyzą.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz