Jest już nowa lista leków refundowanych

29 Sierpnia 2018, 15:06 leki

Ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Xalerto tanieje, lek na osteoporozę, który zniknął w projekcie, ostatecznie został na liście 75 plus. 

>Nowa lista ma zacząć obowiązywać od 1 września. Obwieszczenie ma aż 1725 stron w pdf i będziemy zamieszczać kolejne informacje na temat listy, gdy szerzej się z nim zapoznamy. 
Obniżono m.in. ceny leku Xarelto.

 

W ramach programów lekowych pojawi się m.in. Maviret, który jest lekiem przeciwwirusowym stosowanym w leczeniu dorosłych z długotrwałym (przewlekłym) zapaleniem wątroby typu C.

 
- Mamy dobre wiadomości dla chorych na przerost gruczołu krokowego, a także na wirusowe zapalenie wątroby typu C – w obu obszarach refundacją obejmujemy nowe opcje terapeutyczne. Z refundacji leku denozumab korzystać mogą nadal pacjentki w prewencji złamań osteoporotycznych. Także pacjenci przyjmujący lek Xarelto uzyskają korzyści w postaci obniżenia dopłat o około kilkanaście procent w stosunku do pierwotnej ceny tego leku, obowiązującej do czerwca - mówi wiceminister Marcin Czech.
 
W porównaniu do poprzedniego obwieszczenia refundacyjnego, do listy leków refundowanych zostało dodanych 30 produktów leczniczych, ale nie oznacza to, że na liście jest aż tyle nowych cząsteczek.Jak podaje MZ dla 97 produktów leczniczych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu (od 0,01 zł do 1483,92 zł). Dla żadnego produktu leczniczego nie podwyższono urzędowej ceny zbytu.Dla 736 produktów leczniczych spadną ceny detaliczne brutto (od 345,72 zł do 0,01 zł).
 
Dla 61 produktów leczniczych wzrosną ceny detaliczne brutto (od 0,03 zł do  5,42 zł).W obwieszczeniu nie znajdzie się 50 produktów leczniczych obecnych w poprzednim obwieszczeniu - w związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub upłynięciem terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub odmową refundacji na kolejny okres
 
 
Zmiany na liście aptecznej
Adadut (Dutasterydum) został objęty refundacją w ramach listy aptecznej we wskazaniu: leczenie umiarkowanych do ciężkich objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Jest to nowa opcja terapeutyczna (nowa substancja czynna) w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego.Produkty lecznicze zawierające lamotryginę, kwas walproinowy (w tym jego sole) oraz wenlafaksynę zostały objęte refundacją we wskazaniu pozarejestracyjnym (off-label): leczenie neuralgii i neuropatii w obrębie twarzy. 
 
Zmiany w programach lekowych.
Maviret (Glecaprevirum + Pibrentasvirum) został objęty refundacją jako kolejna opcja terapeutyczna w ramach programu lekowego „Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową. 

Nowe obwieszczenie dostępne jest tutaj

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz