Nowy szef GIS powołany. Kto nim został?

30 Sierpnia 2018, 10:07

W czwartek rano powołano Głównego Inspektora Sanitarnego. Kto nim został?

Stanowisko to objął Jarosław Pinkas, który w przeszłości był m.in. dwukrotnie wiceministrem zdrowia. 

Nominację wręczyła mu w imieniu premiera wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. 

Przypomnijmy, że pod koniec czerwca Jarosław Pinkas został powołany na konsultanta krajowego w dziedzinie zdrowia publicznego. Zastąpił na tym stanowisku prof. Mirosława J. Wysockiego. 

J. Pinkas był przez lata bliskim współpracownikiem prof. Zbigniewa Religi, zarówno w szpitalu jak i w resorcie zdrowia (był wiceministrem).

Ministerstwo zdrowia ogłosiło konkurs na stanowisko szefa GIS w połowie lipca br., po tym jak ze stanowiska zrezygnował Marek Posobkiewicz (szefem Sanepidu było od 2012 r., jednak do 2015 r. jako pełniący obowiązki, oficjalnie powołał go dopiero minister Marian Zembala). M. Posobkiewicz dał się poznać szerzej Polakom jako Raper Gisu w niskonakładowych klipach, w których m.in. zniechęcał do dopalaczy i promował szczepienia. Pisaliśmy o tym Rusza konkurs na szefa Sanepidu. M. Posobkiewicz zrezygnował

Co z wspólną inspekcją?

Pinkas był też  m.in. zastępcą ministra Konstantego Radziwiłła. Po dymisji był zaś pełnomocnikiem rządu, a potem premiera, ds. organizacji struktur administracji publicznej odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności. Chodziło o powołania wspólnej inspekcji, która ma wchłonąć m.in. instytucje podległe resortowi rolnictwa oraz zdrowia. 

Przeciwny takim zmianom był resort zdrowia, a forsował je resort rolnictwa. Ostatecznie przed wakacjami przedstawiciele resortu rolnictwa podczas sejmowej podkomisji informowali, że do powołania wspólnej inspekcji nie dojdzie, natomiast zmiany pójdą w kierunku ściślejszej współpracy.

Konsolidacja nadzoru nad bezpieczeństwem żywności w nowej instytucji - Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności - miała zakończyć się według deklaracji PiS 1 stycznia 2018 r. W Polsce działa pięć instytucji kontrolnych zajmujących się bezpieczeństwem żywności: Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS), Inspekcja Weterynaryjna (IW), Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) oraz Inspekcja Handlowa (IH). W urzędową kontrolę żywności zaangażowane są też  Inspekcja Ochrony Środowiska, a także służby sanitarne oraz weterynaryjne resortów: spraw wewnętrznych i obrony narodowej.Konsolidacji w całości - zgodnie z pierwotnym projektem  - miały podlegać w całości IW, PIORiN oraz IJHARS, a także PIS i IH w części, w jakiej sprawują nadzór nad bezpieczeństwem żywności. Inspekcję nadzorować miał minister rolnictwa.

AW

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz