Polska firma dwukrotnie nagrodzona na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego

30 Sierpnia 2018, 12:13

Dwie nagrody na międzynarodowym kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Monachium zdobyła firma MedApp z Krakowa. Polacy przedstawili tam swój czołowy produkt - gogle tworzące czterowymiarowy hologram struktury serca pacjenta.

Krakowscy innowatorzy przedstawili międzynarodowemu gremium ekspertów swój czołowy produkt, czyli CarnaLife Holo – system, który dzięki danym obrazowym rejestrowanym na potrzeby zabiegów kardiologicznych, wizualizuje w specjalnych goglach
dynamiczny obraz holograficzny struktury serca danego pacjenta.

Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology - ESC) to największe wydarzenie konferencyjne lekarzy kardiologów na świecie, w którym co roku uczestniczy ponad 30 tys. specjalistów z nawet 150 krajów. Przez pięć dni (25-29 sierpnia) przedstawiono tam aż 4,5 tys. abstraktów naukowych, a w tym gronie również prace z MedApp. 

- Jadąc do Monachium nie spodziewaliśmy się wygranej – chcieliśmy po prostu zaprezentować nasz produkt nowym odbiorcom. Zwycięstwo oznacza dla nas przełom, okazało się bowiem, że już dziś nasza technologia stanowi znakomite rozwiązanie dla większości kardiologów. Biorąc pod uwagę, jak wiele innych firm proponowało swoje rozwiązania, fakt, że doceniono
właśnie nas, to dla nas olbrzymi sukces – opisuje Mateusz Kierepka, prezes firmy MedApp.

Za co wyróżniono polską firmę?

Pierwsze zwycięstwo Polacy odnieśli w niedzielę, kiedy Jarosław Pawłowski wygłosił swoją prezentację pt.: Searching for ultimate cardiac data display – Mixed reality interactive visualization of three-dimensional echocardiographic datasets.

Technologiczny aspekt wystąpienia został uzupełniony o badania prof. dr. hab. n. med. Jarosława Kasprzaka, kierownika Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego – WSS im. dr. W. Biegańskiego w Łodzi oraz członka Rady Naukowej działającej przy MedApp-ie. Innowacyjny wymiar CarnaLife Holo połączono z medycznymi dowodami jego skuteczności na bazie 35 zbiorów danych przeanalizowanych przez zespół prof. J. Kasprzaka. To zaowocowało zdobyciem wyróżnienia „Best Moderated Poster Award”.

- Kluczowa w naszym produkcie jest możliwość sterowania głosem lub gestami, dzięki czemu jest bezdotykowy. Lekarz widzi obraz holograficzny, może wydawać komendy głosowe, rozszerzać go, przesuwać czy obracać, ale nie traci sterylności, czyli może go wykorzystać na sali zabiegowej. Kilkukrotnie spotkaliśmy się już ze sceptycznym spojrzeniem i przypuszczeniami, że nowy sposób wizualizacji w rzeczywistości nic nie wnosi. Kiedy sceptycy zakładali jednak gogle i korzystali z aplikacji, zmieniali zdanie – tłumaczy
J. Pawłowski.

Drugie wyróżnienie - dzięki głosom publiczności

Drugie wyróżnienie przyznano podczas poniedziałkowej sesji w ramach Digital Health Area, kiedy prezentację połączoną z wykładem wygłaszał  Jakub Kamiński, dyrektor technologii 3D w MedApp. Prezentację "CarnaLife Holo – Mixed Reality Solution based on holographic images for Interventional Cardiology & Electrophysiology" oceniono jako „Best Technology” na Digital Health Stage w sesji „Intervention and Electrophysiology”. Tym razem głosowała publiczność dzięki mobilnemu systemowi oceny.

- Dla nas ta wygrana to niesamowity prestiż, bo byliśmy tak właściwie jedyną ekipą z Polski, której udało się coś takiego osiągnąć, a przecież – choć wspierani przez grono lekarzy – sami medykami nie jesteśmy - mówi Jakub Kamiński.

Przedstawiciele MedApp-u podkreślają, że nie osiągnęliby tak wiele, gdyby nie ogromne wsparcie merytoryczne wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach działających w Radzie Naukowej zawiązanej przy krakowskiej firmie. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz