Nowy szef GIS: mądra, dobra kontynuacja - to moje motto

30 Sierpnia 2018, 14:50 Pinkas

Mądra, dobra kontynuacja - to moje motto - powiedział Polityce Zdrowotnej Jarosław Pinkas powołany w czwartek na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego. Jako największe wyzwanie wskazał kwestię edukacji w zakresie szczepień w odpowiedzi na działania ruchów antyszczepionkowych.

- Rolą Głównego Inspektora Sanitarnego jest kierowanie Inspekcją, a to czym ma się zajmować Inspekcja jest niezwykle precyzyjnie zapisane w ustawie - podkreślił J. Pinkas w rozmowie z Polityką Zdrowotną.

O powołaniu Jarosława Pinkasa na stanowisko szefa GIS pisaliśmy w czwartek rano Nowy szef GIS powołany. Kto nim został?

Poprzeczka ustawiona bardzo wysoko

- Mam bardzo trudne zadanie, ponieważ poprzeczka ustawiona jest bardzo wysoko przez mojego poprzednika pana ministra Marka Posobkiewicza, który był niezwykle aktywny w dziedzinie zdrowia publicznego i w zakresie swoich kompetencji sprawdził się, według mnie, fantastycznie. Ta Inspekcja nabrała blasku i jest to Inspekcja, która zrobiła niezwykle dużo dobrego szczególnie w kontekście dopalaczy, suplementów diety. Aczkolwiek mamy zagrożenia przed sobą. Są to na przykład ruchy antyszczepionkowe - podkreślił J. Pinkas.

- Mam trudne zadanie, ale mam też duże doświadczenie, dlatego startowałem w konkursie na to stanowisko. Przez całe życie zajmowałem się zdrowiem publicznym i posiadam niemałe doświadczenie w tym zakresie. Ma być to mądra, dobra kontynuacja.
Ja oczywiście nie potrafię rapować, ale potrafię zastosować inne środki przekazu, które będą równie skuteczne jak rapowanie - mówił.

Nowy szef GIS wyraził nadzieję na bliską współpracę ze swoim poprzednikiem. - Będzie ze mną blisko współpracował i jego doświadczenia, i umiejętności zostaną dalej wykorzystane, żebyśmy osiągnęli sukces w szeroko rozumianym zdrowiu publicznym - zaznaczył.

Edukacja w zakresie szczepień

- Największe wyzwanie w tej chwili to kwestia edukacji dotyczącej szczepień, ponieważ widzę pewne zagrożenia, które płyną do nas zza naszych granic. Narastają problemy z edukacją społeczeństwa, które jest niewystarczająco dobrze poinformowane na temat tego, co niosą ze sobą szczepienia, że jest to jedno z największych dobrodziejstw ludzkości - mówił J.Pinkas. - Trzeba dotrzeć do wszystkich i przekonać w uczciwy, rzetelny sposób, w trakcie racjonalnej debaty, że są to działania oparte na rzetelnej wiedzy oraz że nie ma żadnych spiskowych teorii dziejów, powiązania przemysłu farmaceutycznego z lekarzami i politykami, itd. - dodał.

Konsolidacja zdrowia publicznego

- Jestem od lat pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, gdzie prowadzę Szkołę Zdrowia Publicznego, więc wiążę ze sobą funkcję dydaktyka, który organizuje kursy dla lekarzy oraz konsultanta krajowego w zakresie zdrowia publicznego. Myślę, że taka konsolidacja zdrowia publicznego w dwóch, trzech instytucjach, które mają służyć zdrowiu publicznemu, to coś niezwykle dużego - zaznaczył J. Pinkas.

- To trudne zadania i mam nadzieję, że mu podołam. Potrafię ciężko pracować i nie liczę swojego czasu pracy. Myślę, że będę miał wiele osób, które będą mnie wspierały - mówił. Dodał, że korzysta z zarządzania za pomocą dobrej motywacji, a praca w Inspekcji, to praca, w której trzeba mieć poczucie misji.

- Mądra, dobra kontynuacja, to moje główne motto i cieszę się, że będę miał wsparcie Pana Ministra Marka Posobkiewicza. (...) Będziemy się nawzajem mądrze wspierać - podkreślił na zakończenie rozmowy nowy szef GIS. 

AW

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

sympatyk PIS Piątek, 31 Sierpnia 2018, 7:55
Poczekamy zobaczymy....rozliczymy