Przypomnijmy, że za kilka miesięcy wejdzie w życie zapis do ustawy o normach zatrudnienia. Od stycznia 2019 roku na oddziale zachowawczym na jedno łóżko ma przypadać 0,6 etatu pielęgniarskiego, na zabiegowym – 0,7.
Wczoraj do nowych norm odnieśli się w swoim stanowisku przedstawiciele Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych grożąc, że brak spełnienia przez resort postulatów poskutkuje masowymi wypowiedzeniami umów. Szpitale żądają zwiększenia wartości umów do wszystkich świadczeń, wprowadzenia rezydentur do szpitali powiatowych oraz własnie odroczenia wprowadzenia norm zatrudnienia pielęgniarek. Ostatni punkt argumentują ograniczeniami finansowymi i kadrowymi, które uniemożliwiają realizację założeń ustawy.
Dyrektorom nie zależy aby więcej płacić pielęgniarkom
-Pielęgniarek jest mało. Zbyt mało, by zagwarantować właściwą opiekę dla polaków. To truizm, który powtarzamy od wielu lat. Do tej pory nasze monity, alerty i postulaty były skutecznie tłumione i wygaszane. Tak było przez wiele lat - czytamy na stronie Stowarzyszenia. - Dyrektorom nie zależy, by więcej płacić pielęgniarkom, bo wtedy nie będą podejmowały dodatkowej pracy.. - czytamy.
-W ogólnym rozrachunku okazuje się, że nie ma braków pielęgniarek, wszystkie etaty są obsadzone. Skoro są obsady, to nasze komunikaty i alarmy o braku pielęgniarek tracą swoją moc. I problemu nie widać - twierdzą Pielęgniarki Cyfrowe.
Ministerstwo nie wywiązuje się z realizacji porozumienia?
W deklaracji porozumienia między pielęgniarkami a MZ zawarto punkt, w którym ministerstwo zobowiązuje się do podjęcia działań na rzecz promocji aktywizacji młodych osób do pracy w zawodzie pielęgniarki.
- Promocja zawodu, tak reklamowana przez Ministerstwo Zdrowia? Oparta na idei, czy powołaniu? Czy kuszenie drobnymi kwotami stypendium, czy okresowymi dodatkami dla wybrańców ? - odnoszą się do obietnic MZ, Pielęgniarki Cyfrowe
- Absolwenci kierunków pielęgniarskich prędzej, czy później wybiorą pracę w zawodzie za granicą, czy pracę w innym sektorze gospodarki, gdzie jest dużo mniejsza odpowiedzialność, praca bezpieczniejsza dla zdrowia i lepiej płatna - komentują Pielęgniarki.
Chętne do pracy pielęgniarki będą. Ale za pensję w wysokości dwóch średnich krajowych. Środowisko oczekuje również benefitów, jak w innych deficytowych zawodach, choćby bezpłatny dostęp do pełnej opieki medycznej, karty na zajęcia sportowe, bezpłatne obiady, urlop zdrowotny, czy współfinansowanie mieszkań.
JK
źródło: Pielęgniarki Cyfrowe
Polecamy również:
Interpelacja ws. nowych wskaźników zatrudnienia pielęgniarek