Nowy "cennik" NFZ: Ile oddaje pacjentom za leczenie za granicą?

31 Sierpnia 2018, 10:44 pieniądze

Na jakie stawki mogą liczyć pacjenci, którzy zapłacą za leczenie poza krajem i chcą odzyskać pieniądze od NFZ w ramach dyrektywy transgraniczej? Fundusz podał przybliżone stawki za świadczenia udzielane w ramach opieki transgranicznej w 2018 r.

Narodowy Fundusz Zdrowia podał przybliżoną wysokość przysługującego zwrotu kosztów za świadczenia udzielane w ramach opieki transgraniczej w 2018 r.

Dla przykładu koszt przeszczepu rogówki kategoria II to 7 354,26 zł, a kategoria III - 5 948,41 zł. Z kolei małe zabiegi w jaskrze i na naczyniówce w zakresie: okulistyka - zespół chirurgii jednego dnia - 219,10 zł, a małe zabiegi witreoretinalne w zakresie: okulistyka - zespół chirurgii jednego dnia - 669, 68 zł.

Z kolei za badanie kardiologiczne TK (obejmuje badanie morfologii i czynności mięśnia sercowego - także ze wzmocnieniem kontrastowym) - 595,14 zł.

Zaś za zabiegi z zakresu endoprotezoplastyka pierwotna częściowa stawu biodrowego w zakresie: ortopedia i traumatologia narządu ruchu - hospitalizacja stawka wynosi 5 458,18 zł.

NFZ za artroskopową rekonstrukcję z użyciem implantów mocujących w zakresie: ortopedia i traumatologia narządu ruchu - hospitalizacja - zwróci 3 834 zł, a artroskopię leczniczą w zakresie: ortopedia i traumatologia narządu ruchu - hospitalizacja - 2 098 zł

Jeżeli ktoś zdecyduje się na operację żylaków za granicą w ramach dyrektywy transgranicznej, to może liczyć na zwrot np. za operację żylaków z safenektomią w zakresie : chirurgia naczyniowa - hospitalizacja - do wysokości 2 001,00 zł.

Z kolei za badanie tomografii komputerowej: TK: badanie dwóch lub więcej okolic anatomicznych bez i ze wzmocnieniem kontrastowym, stawka zwracana przez NFZ wynosi 485,40 zł.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie NFZ

Przepisy dyrektywy transgranicznej obowiązują od października 2013 roku. W Polsce regulacja, na podstawie której Polacy, którzy chcą się leczyć za granicą dostaną zwrot pieniędzy z NFZ, obowiązuje od listopada 2014 roku. Jednak z tej możliwości korzystać mogą jedynie osoby, które są w stanie samodzielnie sfinansować wykonane świadczenia, gdyż środki z NFZ przekazywane są w formie refundacji już po wykonaniu świadczenia. Na wykonanie niektórych świadczeń wymagana jest uprzednia zgoda dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu.

Osoba ubezpieczona w Polsce może się ubiegać o zwrot kosztów świadczeń opieki zdrowotnej, z których skorzystała poza granicami Polski w dowolnym kraju Unii Europejskiej, zarówno w publicznym, jak i prywatnym systemie opieki zdrowotnej.Fundusz dokonuje zwrotu kosztów w kwocie nie wyższej, niż płaci za dane świadczenie polskim świadczeniodawcom, i nie wyższej, niż faktycznie poniesiona. Zwrot kosztów dotyczy wyłącznie świadczeń znajdujących się w koszyku świadczeń gwarantowanych z wyłączeniem niektórych świadczeń, np. szczepień.

AW

Polecamy także:

NFZ zmienia zasady opieki transgranicznej

Minister zdrowia o standardach kwalifikacji do zabiegów usunięcia zaćmy

Koniec z operacjami zaćmy "na zapas". Wytyczne PTO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz