Amerykańska Akademia Pediatryczna: zabawa i gry niezbędne do rozwoju dzieci

31 Sierpnia 2018, 15:27 dzieci

Brak zabawy i poświęcenie czasu wyłącznie na naukę  - nie sprzyja właściwemu rozwojowi dzieci - wynika z najnowszego raportu Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej. Według autorów, zabawa z rodzicami i rówieśnikami odgrywa istotną rolę w rozwoju m.in. umiejętności społecznych, emocjonalnych, językowych i poznawczych.

Opublikowany w tym tygodniu raport zatytułowany: The Power of Play: A Pediatric Role in Enhancing Development in Young Children, podkreśla znaczenie zabawy w życiu dzieci - tak bardzo, że autorzy raportu doradzają dosłownie przepisywanie na receptę zalecenia o zabawie.

- Zalecamy lekarzom napisanie recepty na grę i zabawę, ponieważ jest to tak ważne - podkreśla pediatra, jeden z pięciu głównych autorów raportu Michael Yogman. - Zabawa z rodzicami i rówieśnikami ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju zestawu umiejętności w XXI wieku, w tym umiejętności społecznych, emocjonalnych, językowych i poznawczych, potrzebnych nowemu pokoleniu w konkurencyjnym gospodarczo świecie, który wymaga współpracy i innowacji - stwierdza M. Yogman.

Jak dodał, nie do przecenienia są takie korzyści z gry jak łagodzenie stresu, poprawa umiejętności uczenia się, a także i pomoc w budowaniu stabilnych i opiekuńczych relacji, które chronią przed toksycznym stresem i budują odporność społeczno-emocjonalną.

TV, tablety, smartfony odciągają dzieci od prawdziwej zabawy

Raport definiuje różne typy gier i zabaw oraz wyjaśnia jak dany typ zabawy wpływa na mózg i rozwój najmłodszych. Doradza także pediatrom dosłownie przepisywanie gry i zabaw podczas każdej wizyty u dziecka w ciągu pierwszych 2 lat życia.

Inny autor raportu, pediatra Jeffrey Hutchinson, stwierdza, że ​​urządzenia elektroniczne mogą w rzeczywistości stać na przeszkodzie w czerpaniu większych korzyści z gier i zabaw. - Korzystanie z mediów, takich jak telewizja, gry wideo, smartfony i tablety, coraz bardziej odciąga dzieci od zabawy - ocenił. Jak wyjaśnił, czas poświęcony na media elektroniczne, zabiera czas na prawdziwą grę, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Wspólna zabawa lepsza od cyfrowych mediów

- Chociaż aktywne zaangażowanie w media odpowiednie dla wieku może być korzystne dla starszych dzieci, zwłaszcza jeśli jest wspierane przez wspólne oglądanie lub wspólną zabawę z rówieśnikami lub rodzicami, interakcje społeczne w czasie rzeczywistym i wspólna prawdziwa zabawa są lepsze od cyfrowych mediów do nauki - dodał Hutchinson.

Raport AAP pokazuje, w jaki sposób rodzice i nauczyciele mogą bardzo wcześnie odegrać ważną rolę w życiu dzieci, angażując się w gry.

- Następnym razem, kiedy Twoje dziecko chce się z tobą bawić, powiedz: tak. To jedna z najlepszych części bycia rodzicem i jedna z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego dziecka - powiedział Yogman.  - Udział w prawdziwych grach i zabawach pomaga dzieciom uczyć się języka, matematyki i umiejętności społecznych oraz obniża stres - zaznaczył.

Jak dodał, gry i zabawy są ważne nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców, ponieważ dzielenie radosnych chwil podczas zabawy wpływa na lepsze i mocniejsze więzi między nimi.

Źródło: people.com

JW

Polecamy także:

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz