RPD do MZ ws. problemów z zakontraktowaniem realizatorów profilaktyki RSV

31 Sierpnia 2018, 17:06 dziecko noworodek

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Ministra Zdrowia  ws. braku środków finansowych NFZ za zakontraktowanie dodatkowych świadczeniodawców realizujących program lekowy dotyczący profilaktyki zakażeń wirusem RS. 

- Rzecznik Praw Dziecka powziął informację o problemach w przeprowadzeniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia (dalej: NFZ) konkursów ofert mających wyłonić dodatkowych świadczeniodawców realizujących świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie programu lekowego dotyczącego profilaktyki zakażeń wirusem RS - czytamy w wystąpieniu skierowanym w piątek przez Marka Michalaka do ministra zdrowia.

Potrzeba dwa razy tyle świadczeniodawców realizujących program

- Od 1 marca 2018 r. produkt leczniczy Synagis (paliwizumab) został objęty refundacją w ramach programu lekowego „Profilaktyka zakażeń wirusem RS (ICD-10 P 07.2, P07.3, P 27.1)” w ramach poszerzonej populacji pacjentów, obejmującej także dzieci urodzone między 28 a 32 tyg. ciąży. Zgodnie z informacją otrzymaną od Konsultanta Krajowego w dziedzinie neonatologii - Pani prof. dr hab. Ewy Helwich populacja dzieci objętych uprawnieniem od skorzystania z profilaktyki zakażeń wirusem RS wzrosła ok. 3-krotnie. W związku z tym w celu wykonania immunoprofilaktyki u ww. grupy dzieci w okresie sezonu zakażeń wirusem RS - trwającym od 1 października do 30 kwietnia – konieczne jest zwiększenie liczby świadczeniodawców realizujących program lekowy „Profilaktyka zakażeń wirusem RS (ICD-10 P 07.2, P07.3, P 27.1)” - czytamy w wystąpieniu. 

Jak dodał Rzecznik, z danych przekazanych przez Panią Konsultant wynika, że obecne zasoby to 31 świadczeniodawców zaś potrzeby są co najmniej dwukrotnie większe. 

Tylko dwa oddziały NFZ mają środki na ten cel

- Zgodnie z otrzymanymi informacjami Narodowy Fundusz Zdrowia co najmniej od lipca br. informuje, że nie posiada środków finansowych na ten cel. Tylko dwa oddziały wojewódzkie NFZ są gotowe rozpocząć procedurę kontraktowania dodatkowych świadczeniodawców realizujących ww. program lekowy (są to: Świętokrzyski OW NFZ oraz Kujawsko-Pomorski OW NFZ) - poinformował Rzecznik.

Wyjaśnił, że w związku z problemem związanym z brakiem środków finansowych NFZ na uruchomienie punktów immunizujących w dodatkowych placówkach, Konsultant Krajowy w dziedzinie neonatologii prowadziła rozmowy z przedstawicielami kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, jednak dotychczas nie udało się znaleźć rozwiązania zaistniałej sytuacji.

Według RPD, sprawa dotyczy najmłodszych, szczególnie narażonych na zakażenie wirusem RS, zatem powinna być jak najszybciej rozwiązana.

RSV szczególnie groźny dla wcześniaków

- Jak podnosi Pani Adriana Misiewicz z Biura Koalicji dla Wcześniaka (które także podejmuje działania w sprawie profilaktyki zakażeńwirusem RS): Wirus RS w okresie jesienno-zimowym jest wszechobecny i o ile u dzieci urodzonych o czasie i u dorosłych może wywołać kaszel lub katar, to dla wcześniaków jest śmiertelnie groźny. Zakażenia wywołane tym wirusem mogą doprowadzić do niewydolności oddechowej, co często kończy się pobytem w szpitalu i ratowaniem życia na oddziale
intensywnej terapii – a mówimy o dzieciach, które nie mają w pełni dojrzałego układu oddechowego i układu odpornościowego. Znamy przypadki dzieci, u których infekcja wywołana wirusem RS spowodowała niedotlenienie mózgu, co z kolei skutkuje porażeniem dziecięcym mózgowym, padaczką lekooporną i niedomykaniem się zastawek w komorach
serca. Nawet wcześniaki, które nie mają aż tak poważnych powikłań, po przebytej infekcji RSV w starszym wieku częściej chorują na infekcje dróg oddechowych. W przyszłości taka infekcja może 4-krotnie zwiększyć ryzyko zachorowania na astmę oskrzelową - przestrzega RPD.

RPD zaapelował do Ministra Zdrowia o podjęcie działań w tej sprawie.

Źródło: RPD

AW

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz