Polacy chcą prywatnej opieki zdrowotnej u pracodawcy

03 Września 2018, 13:01 szpital pacjenci pacjent kolejka wizyta lekarz

Rosnące zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej w Polsce przekłada się na wydłużający czas oczekiwania na dostęp do lekarzy. W przeprowadzonych przez Polską Izbę Ubezpieczeń badań wynika, że ponad połowa ankietowanych już korzysta z prywatnej i publicznej opieki zdrowotnej. Jednocześnie 60 proc respondentów opowiedziało się, że skorzystałoby z prywatnego pakietu zdrowotnego nawet gdyby koszty były rozłożone między pracownika i pracodawcę. 

Tylko niewiele ponad 38 proc. ankietowanych korzysta wyłącznie z usług świadczonych w ramach publicznego finansowania. Ponad 50 proc. Polaków korzysta zarówno z prywatnej jak i publicznej opieki zdrowotnej, a 8 proc. wyłącznie z prywatnej - wynika z badań PIU.

- Polacy nie tylko chcą brać odpowiedzialność za swoje zdrowie, ale już to robią, płacąc za prywatne świadczenia medyczne. Niemal 90 proc. z nich robi to ze względu na długi czas oczekiwania w kolejce - wyjaśnia Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. - Dwie trzecie korzystających z prywatnej opieki, wydaje ponad 100 miesięcznie na prywatne świadczenia. Środki te wydawane są niestety często nieefektywnie na pojedyncze świadczenia, bez zachowania ciągłości leczenia. To najmniej efektywny sposób finansowania opieki zdrowotnej. Jednocześnie nasze badania pokazują, że ci, którzy zdecydowali się na prywatne pakiety, płacą w 80 proc. mniej, niż 100 zł miesięcznie. To pokazuje, że prywatne wydatki na zdrowie są efektywne wtedy, gdy są uporządkowane – dodaje.

Wcześniejsza emerytura z powodu złego stanu zdrowia?

Efektywny wiek przejścia na emeryturę w Polsce to ok. 61 lat , wobec średniej dla państw OECD na poziomie 64 lat. Aż 31 proc. respondentów uważa, że powodem wczesnego kończenia aktywności zawodowej jest słaby stan zdrowia. Dane te potwierdza Główny Urząd Statystyczny, według którego 36 proc. mieszkańców naszego kraju objętych jest stałą opieką lekarską z powodu choroby przewlekłej lub długotrwałej - czytamy w raporcie.

Kto ponosi koszty leczenia pracowników?

Polacy dostrzegają konieczność dofinansowania opieki zdrowotnej. Ponad 45 proc. z nich uważa, że zwiększenie współfinansowania opieki zdrowotnej przez obywateli, tak jak dzieje się to w wielu europejskich krajach, pozwoli na polepszenie jakości opieki zdrowotnej. Co ciekawe, gotowi są ponieść częściowe koszty, dokładając się do prywatnej opieki medycznej. Niemal 60 proc. ankietowanych byłoby zainteresowanych otrzymaniem od swojego pracodawcy pakietu prywatnej opieki medycznej przy założeniu partycypacji w kosztach - informuje PIU

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz