Pracownicy i pracodawcy z Trójstronnego Zespołu ds. ochrony zdrowia ws. rejestrów medycznych

03 Września 2018, 14:22 dokumentacja medyczna tajemnica lekarska

Członkowie Trójstronnego Zespołu do spraw ochrony zdrowia reprezentujący stronę pracowników, jak i pracodawców, wyrazili zaniepokojenie brakiem zabezpieczenia przez Ministra Finansów w projekcie budżetu na 2019 r. środków finansowych na stworzenie rejestrów medycznych. W przyjętym w poniedziałek stanowisku podkreślili, że rejestry medyczne pozwolą na zwiększenie efektywności wydatków w ochronie zdrowia.

- Zmiany funkcjonowania ochrony zdrowia, zwiększenie efektywności wydatków w obszarze ochrony zdrowia jak i podnoszenie jakości świadczeń medycznych możliwe są tylko  i wyłącznie poprzez stworzenie dziedzinowych rejestrów medycznych, które będą zawierały maksymalnie pełne dane o pracy ośrodka medycznego - czytamy w stanowisku.

Zdaniem strony społecznej Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia wzrost nakładów na ochronę zdrowia będzie efektywny tylko wtedy,kiedy dodatkowe środki przeznaczone na kupno większej liczby świadczeń medycznych będą monitorowane i będzie możliwość sprawdzenia skuteczności przeprowadzanych interwencji medycznych. 

- Odmowa przyznania Ministerstwu Zdrowia 13 mln zł na rok 2019 r. w celu opracowania koncepcji  i stworzenia kilkunastu rejestrów medycznych ograniczy możliwość monitorowania wzrostu nakładów na ochronę zdrowia - podkreślono w stanowisku.

Jak powiedziała Polityce Zdrowotnej Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, stanowisko ws. braku zabezpieczenia środków finansowych w przyszłorocznym budżecie na rejestry medyczne przyjęli przedstawiciele pracowników, a także pracodawców. Dodała, że stanowisko zostanie przekazane do ministerstwa finansów.

AW

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz