Szumowski: musimy zmieniać system we wszystkich aspektach, ale bez rewolucji

05 Września 2018, 11:10 SZUMOWSKI

Musimy zmieniać system we wszystkich aspektach, ale bez rewolucji - podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski, który w środę rozpoczął II konferencję w ramach debaty „Wspólnie dla Zdrowia”: Medycyna, finanse, gospodarka podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Jak podkreślał, trudno rozmawiać o systemie ochrony zdrowia w oderwaniu od ministra finansów, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej czy cyfryzacji i innowacji. Dodał, że udział przedstawicieli tych resortów w debacie pokazuje na ile zdrowie jest istotnym elementem tego rządu.

- Zdrowe to jeden z działów gospodarki, jeden z trudniejszych, bo z jednej strony mamy finanse, które są trochę bezduszne, a z drugiej strony mamy pacjenta, który potrzebuje tych nakładów, ale oczekuje nie finansów, lecz konkretnych działań, które będą ratowały jego zdrowie i życie. I jeszcze mamy pracodawców i pracowników, pracowników, którzy byli przez lata pomijani w reformach ochrony zdrowia - mówił Ł.Szumowski.

- Mamy określone środki i pojawiają się pytania etyczne: czy wydać je na profilaktykę? czy powinniśmy wszystkie środki przekazać na ratowanie bezpośrednio zdrowia i życia tu i teraz? czy powinniśmy płacić za konkretny produkt czy za efekty leczenia? To dylematy, które powinniśmy rozstrzygnąć na tej debacie - zaznaczył minister.

Jest realny wzrost nakładów na ochronę zdrowia

- Realizujemy to co obiecaliśmy, jest realny wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Co zrobić, aby sprawiedliwie je podzielić między świadczeniodawców, między różne sektory, pomiędzy obszary geograficzne, różne osoby, które uczestniczą w systemie, pomiędzy diagnostykę, terapię, profilaktykę? - pytał minister. Dodał, że odpowiedzialność spoczywa na ministrze zdrowia, jednak liczy na to, że debata pozwoli odpowiedzieć na te pytanie.

Przypomniał, że we wtorek ogłoszony został wzrost nakładów  i wzrost wycen pierwszorazowych wizyt do specjalisty, nielimitowane przyjęcia w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. - Chcemy aby wreszcie pacjent zaczął wyraźniej odczuwać efekt naszych działań - podkreślił.

Podkreślił, że cyfryzacja ochrony zdrowia jest niezbędna, aby wdrożyć value based medicine. - Jak możemy wprowadzić płatność za efekt jeżeli nie mamy narzędzi, które mogą mierzyć ten efekt? Musimy mieć rejestry, możliwość analizy kolejek - dodał.

- Musimy zmieniać ten system we wszystkich aspektach, ale nie możemy robić rewolucji, bo sektor ochrony zdrowia rewolucji nie lubi(...) - mówił Ł.Szumowski. Zapewnił, że chodzi o ewolucyjną poprawę systemu, wdrażanie nowych technologii, wdrażanie systemów informacyjnych, dyskusję o podziale środków.

AW

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz