Wrzesień pod znakiem protestów w ochronie zdrowia
Technicy farmaceutyczni to kolejna grupa zawodowa, która zaprotestuje przeciwko działaniom ministerstwa zdrowia. Na 12 września zapowiedziano ogólnopolski protest techników farmaceutycznych. Technicy żądają wznowienia kształcenia, utrzymania swoich uprawnień, obowiązkowego dokształcania oraz powołania samorządu zawodowego. Nie wykluczone, że protest przedłuży się
- Spodziewaliśmy się merytorycznej dyskusji. I choć nie rozumiemy pomysłu powołania nowego zawodu - asystenta czy pomocnika farmaceuty, byliśmy gotowi pójść na ustępstwa. Zaproponowaliśmy naszym zdaniem sprawiedliwy układ, by w zamian za powołanie nowej profesji, utrzymać dożywotnio dotychczasowe uprawnienia pracujących w zawodzie techników - niestety jak twierdzi MZ takiej gwarancji otrzymać nie możemy.
Zmiana dla zmiany?
- Do tej pory informowano nas, iż nowy zawód nie powstanie. Wczoraj na spotkaniu usłyszałyśmy jednak, że wznowienie kształcenia będzie, ale w nowym zawodzie. Pytam, jak można wznawiać coś nowego? To jest absurd absurdów. Nie otrzymamy gwarancji, że nie będzie ponownych prób ograniczania naszych uprawnień, bo przecież może zmienić się MZ i on może mieć w stosunku do nas inne zamiary. Idąc ich tokiem myślenia resortu zdrowia - rządzący nie powinni robić nic, bo przecież może zmienić się władza i wówczas wszystko może się zmienić. Nic bardziej błędnego, ten argument dotyczy tylko i wyłącznie techników farmaceutycznych, bowiem jeżeli chodzi o inne kwestie są one wdrażane lub uchylane w trybie ekspresowym - tłumaczy Polityce Zdrowotnej Aneta Klimczak, wiceprezes ZZTF RP.
Będzie zmiana w kontrowersyjnym rozporządzeniu?
W poniedziałek przedstawiciele ZZTF RP otrzymali informację, iż do publikacji został skierowany poprawiony projekt rozporządzenia w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych. Technicy jednak, nie mieli możliwości zapoznania się z jego treścią.
- Z wypowiedzi GIF wynika, że usunięte zostały sporne zapisy dotyczące dawkowania, udzielania informacji i wydawania leków w mniejszej dawce. Wprowadzony został zapis dotyczący tzw. analizy farmakologicznej. Pojęcie to nie ma definicji w ustawie Prawo farmaceutyczne, dlatego też zwróciliśmy się do przedstawicieli GIF o podanie nam definicji analizy farmakologicznej lub na czym miałoby polegać jej wykonywanie w aptece. Na to pytanie nie uzyskaliśmy informacji - wyjaśnia Aneta Klimczak.
Technicy dodają ponadto, iż trudno odnosić się do jedynie ustnych zapewnień. - Czekamy, aż dokument ukaże się na stronach RCL - mówią.
- Z informacji przekazanych nam przez ministerstwo zdrowia wynika, iż nie ma szans na wznowienie kształcenia, gdyż nie ma w tej sprawie zgody ministerstwa. Nie zostanie także uruchomiony system dokształcania naszej grupy zawodowej, bo byłby to ewenement i wyjątek, ponieważ żaden zawód techniczny nie ma obowiązku ustawowego dokształcania, więc i my nie będziemy takowego mieć. Nie powstanie również samorząd zawodowy, bo jest to niekonstytucyjne - usłyszeliśmy wczoraj od ministerstwa zdrowia - przekazuje wiceprezes ZZTF RP dodając, iż los techników farmaceutycznych w dalszym ciągu jest mocno niepewny. Naszym zamierzeniem było porozumienie się z ministerstwem zdrowia, ale takiego porozumienia nie ma, stąd decyzja o proteście.
Anna Grela.
Polecamy również:
Poseł interweniuje do MZ w sprawie techników farmaceutycznych
Technicy farmaceutyczni bez uprawnień? Niepokojący projekt zmian w rozporządzeniu