Mateusz Morawiecki: służba zdrowia to wyzwanie, a my podnosimy tę rękawicę

05 Września 2018, 16:51 MORAWIECKI RADA MINISTRÓW (KPRM)

Służba zdrowia to wyzwanie dla budżetu i każdej z formacji politycznej, nasz rząd podjął tą rękawice – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia inaugurującego sesję plenarną poświęconą zdrowiu podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.   

W ocenie premiera Mateusza Morawieckiego system ochrony zdrowia to obszar, który nie bez powodu jest jednym z kluczowych tematów - także podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

- Służba zdrowia to wyzwanie dla budżetu państwa, sfery podatkowej i każdej formacji politycznej, nasz rząd podjął tę rękawicę. Wpisaliśmy minimalny procent PKB na zdrowie. Chcemy dążyć by nakłady te rosły - wskazał Mateusz Morawiecki. Dodał również, że trzy lata temu nakłady na zdrowie wynosiły 4 proc. PKB, natomiast w tym roku sięgają one już 4,8 proc. PKB.

Służba zdrowia w wymiarze gospodarczym

- Traktujemy służbę zdrowia również, jako niezwykle ważny sektor gospodarki narodowej, a także koło zamachowe gospodarki w wielu obszarach, szczególnie w tych innowacyjnych – wskazał premier.

W ocenie Mateusza Morawieckiego służba zdrowia jest „rozsadnikiem innowacji”. Jego zdaniem zarówno sektor ICT, jak również kwestie informatyzacji mają służyć rządowi Mateusza Morawieckiego w uszczelnianiu luki – tym razem nie vat-owskiej – a farmaceutycznej czy też refundacyjnej. - Chcemy uszczelniać to co jest nieefektywne, czy wręcz niewłaściwie wydatkowane - dodał w swoim wystąpieniu premier.

Zgodnie z zapowiedziami pierwsze skutki działania rządu w tym obszarze będzie można obserwować już wkrótce, a służyć im będą wprowadzane m.in. e-zwolnienia (od grudnia tego roku), czy e-recepty (od stycznia 2019).

- Wszystko to ma służyć lepszej identyfikacji pacjentów i pozwoli nam unikać nieprawidłowości czy nadużyć, których odsetek w służbie zdrowia szacowany jest na jedno- a nawet dwucyfrowe procenty - oszacował M.Morawiecki. Dodał również, że w 2019 roku przy wydatkach na poziomie około 100 mld złotych na publiczną służbę zdrowia, uda się w ten sposób zaoszczędzić od kilku do kilkunastu miliardów złotych. - Jestem przekonany, że tutaj znajdą się rezerwy, które będzie można przeznaczyć w kolejnych latach na skracanie kolejek, czy optymalizację procesu przyjmowania pacjentów - zapewnił.

Coraz więcej na zdrowie

- Służba zdrowia to także obszar, w którym przyrosty budżetowe są za naszej kadencji najwyższe rok do roku. Co więcej nakłady na zdrowie będą również wyższe w kolejnych latach. To wszystko z powodu zmian zachodzących z społeczeństwie, które wskazują na to, że konieczne będą całe, nowe dziedziny medycyny, które trzeba będzie rozwijać - ocenił Morawiecki.

W oparciu o te dziedziny premier zapowiedział rozwój nowoczesnej medycyny. Pomysł ten ma również wspierać zapowiadana przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego – Agencja Badań Medycznych. - Jest to ważny projekt bo rozwija etap, którego nam dotychczas brakowało - ocenił premier.

Służba zdrowia głównym imperatywem rządu

- Zaangażowanie dodatkowych środków finansowych oraz optymalizacja procesów (w systemie ochrony zdrowia- przypis redakcji) – jest tym, co powinno pokazać społeczeństwu, że rok po roku zmieniamy system na lepsze - ocenił Morawiecki.

Dodał również, że wierzy iż poprzez programy ministra zdrowia – zapoczątkowane przez Konstantego Radziwiłła, a kontynuowane przez Łukasza Szumowskiego - służba zdrowia zostanie podniesiona na lepszy i wyższy poziom, który będzie spełniał oczekiwania pacjentów i pracowników.

AM

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz