Szumowski: musimy inwestować w obszar innowacyjnych i wysokich technologii

05 Września 2018, 18:19 SZUMOWSKI

Musimy inwestować w obszar innowacyjnych i wysokich technologii - przekonywał minister zdrowia Łukasz Szumowski w trakcie jednej z sesji debaty Wspólnie dla Zdrowia podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Jak podkreślał Ł. Szumowski, innowacje od lat 60-tych do 2000 roku miały gigantyczny wpływ na wzrost długości życia i przeżywalność pacjentów.

- Niestety prozdrowotne zachowania się pogorszyły, ilość chorób cywilizacyjnych wzrosła, natomiast działania terapeutyczne i te innowacyjne spowodowały skok jakościowy, rewolucyjny wręcz, głównie chodzi o interwencje ostre, ale także farmakologia, która przeżywała bum. I teraz wracamy do etapu, gdy poprzez leki innowacyjne, biologiczne będziemy mieli kolejny cykl bumu - mówił Ł. Szumowski.

- Obszar R&D to obszar kluczowy, bo napędza gospodarkę, ale jest istotny także pod względem bezpieczeństwa pacjentów. Jeżeli mamy na terenie kraju firmy które wynajdują nowoczesne leki, produkują te nowoczesne leki, to rzadziej się zdarza sytuacja gdy mamy braki, niedobory, czy w sytuacjach kryzysowych, jak choćby ostatnio ze środkami osoczopochodnymi, niedobory dostępności do środków terapeutycznych - przekonywał szef resortu zdrowia.

- Ciesze się, że również polskie firmy ten proces innowacyjnych produktów coraz bardziej rozwijają. To są bardzo dobre sygnały - podkreślił Ł. Szumowski. 

Mamy dobre warunki do inwestycji

- Mamy kapitał, mamy potencjał, mamy dobre warunki do inwestycji, mamy dobrych naukowców, dobrych badaczy i niedługo będziemy powoływać Agencję Badań Medycznych, która będzie mogła implementować i sprawdzać w realnym świecie pomysły badaczy. To składa się na dobrą atmosferę do przenoszenia inwestycji w Polsce - ocenił minister zdrowia.

Według niego, należy traktować inwestycję w zdrowie jako inwestycję, a nie koszt. - Badania pokazują, że inwestycja w zdrowie powoduje zwrot tych zainwestowanych środków poprzez spadek absencji w pracy, spadek kosztów pośrednich, spadek kosztów opieki socjalnej. To są konkretne liczby, konkretne pieniądze - mówił.

Zwrócił uwagę, że dzięki informatyzacji, np. wymianie bazy danych między ZUS i NFZ już możemy zacząć obserwować te zjawiska.

AW

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz