NFZ rozbuduje analitykę. Będą algorytmy pomagające wyszukać sprawy do skontrolowania

05 Września 2018, 19:59

Priorytetem polskiej ochrony zdrowia jest racjonalizacja wydatków. Adam Niedzielski, wiceprezes NFZ, podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy poinformował, że NFZ podjął kolejne działania w celu uszczelnienia wydatków na zdrowie. Zapowiada rozbudowanie bazy danych i zapewnił, że już tworzone są algorytmy, które uszczelnią system kontroli.

 - Przyjrzymy się w jaki  sposób środki przepływają przez system i w jakich punktach moglibyśmy oszczędzić albo efektywniej wydatkować fundusze – zapowiedział wiceprezes ds. operacyjnych NFZ.

Projekt uszczelniania będzie polegał na wzmocnieniu potencjału analitycznego poprzez zaawansowane narzędzia informatyczne. Na podstawie bazy danych system wyłapie nieprawidłowości, które będą poddane weryfikacji.

- Pierwszym z komponentów programu będzie rozszerzenie bazy danych. Z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia uzgodniliśmy, że „hurtownia danych” będzie tworzona w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. – mówił wiceprezes NFZ. Przypominał, że NFZ ma dostęp już do szerokiego zakresu danych, dzięki czemu analitycy Funduszu pracują nad odpowiednimi algorytmami.

 Dla przykładu podał analityczne ścieżki pacjenta, gdzie na podstawie już dostępnych danych można stworzyć wzorce zdarzeń medycznych, które występują sekwencyjnie. Na bazie takiej ścieżki, nakładając rzeczywiste wydarzenia odnotowane zostaną jakieś odstępstwa, które staną się punktem zaczepnym do weryfikacji. Przewagą tego typu działań jest to, że część kontroli można wykonać „zza biurka”.

Fundusz planuje zwiększenie kompetencji oraz zasobów korpusu kontrolnego. Usprawnienie procesu kontrolnego wymaga nowych uprawnień do danych w szerszym zakresie – mówił Adam Niedzielski.

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz