Efekty AdA: Coraz mniej aptek na wsiach

07 Września 2018, 10:02 Apteka
07 Września 2018, 10:02

Rynek apteczny przez rok został istotnie odchudzony – o 352 apteki. Ponad 100 zamknięto na obszarach wiejskich – co zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców jest jaskrawym dowodem na to, że regulacja w postaci „Apteki dla Aptekarza” uderzyła przede wszystkim w mieszkańców wsi.

 

Miało być dobrze, a wyszło jak zwykle - zdają się z przekąsem oceniać pierwszy rok obowiązywania nowy regulacji na rynku aptecznym przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Dokonana na zlecenie organizacji analiza dobitnie wskazuje, że rynek aptek w Polsce uległa istotnemu uszczupleniu – z poziomu 14 925 placówek w lipcu 2017 roku do poziomu 14 573 placówek rok później.


 

Zdaniem ZPP, liczby te nie pokazują dokładnie pełnego obrazu – gdyż obecne spadki są amortyzowane przez blisko tysiącem wniosków o otwarcie nowych placówek, jakie napłynęły do inspekcji farmaceutycznej tuż przed wejściem w życie nowych regulacji.

Istnieje ryzyko rynkowego tąpnięcia ?

- Wnioski te są sukcesywnie realizowane, powodując, że w Polsce wciąż otwiera się około 30 aptek miesięcznie (wobec ponad 100 przed zmianą zasad). Natomiast w okresie od 1 lipca 2017 roku do 30 czerwca 2018 roku wniosków o otwarcie apteki na nowych zasadach złożono zaledwie 48 na terenie całego kraju! - wskazuje ZPP i dodaje, że biorąc pod uwagę utrzymujący się trend zamknięć (trzymający stała wartość około 80 aptek w ciągu miesiąca) –  istnieje ryzyko rynkowego tąpnięcia.

Przedsiębiorcy wytykają również fakt, że nowe regulacje wprowadzone inicjatywą poselską - nie realizowały żadnego z zakładanych celów prezentowanych w uzasadnieniu do projektu. Nie wpłynęły m.in. na wzrost liczby placówek na terenach wiejski (a wręcz przeciwnie, sprawiły, że ich bilans jest o 100 aptek mniejszy) czy też nie zahamowały nielegalnego wywozu leków deficytowych – czego dowodem jest procedowana regulacja wprowadzająca monitorowanie drogowe przewozu leków w ramach „małej nowelizacji” prawa farmaceutycznego.

- Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, która weszła w życie 25 czerwca br. wywróciła za to do góry nogami polski rynek apteczny - ocenia ZPP.

AM

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz