NRPiP stanowczo za odrzuceniem obywatelskiego projektu znoszącego obowiązek szczepień

07 Września 2018, 13:11 szczepienie

Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych stanowczo wnosi o odrzucenie w całości obywatelskiego projektu noweli ustawy znoszącego obowiązek szczepień ochronnych. W przyjętym stanowisku pielęgniarki podkreśliły, że projekt godzi w interes publiczny polskiego społeczeństwa.

Rada w stanowisku wnosi o odrzucenie w całości obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi przygotowany przez Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”.

Jak podkreśliły pielęgniarki, przepisy projektu znoszące obowiązek szczepień ochronnych godzą w interes publiczny polskiego społeczeństwa.

Przypomniały, że obecnie ustawowy obowiązek poddania się szczepieniu ochronnemu na określone choroby zakaźne nałożony jest na każdą osobę przebywającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i "ma silne uzasadnienie wynikające nie tylko z dbałości o zdrowie indywidualnego pacjenta, ale przede wszystkim z konieczności zadbania o zdrowie publiczne całego społeczeństwa". 

- Obowiązek poddania się szczepieniu ochronnemu jest konsekwencją przepisów Konstytucji RP, a w szczególności w art. 31 ust. 3, który stanowi, że ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób - podkreśliła NRPiP.

Pielęgniarki odwołując się do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 października 2016 r. zaznaczyły, że związek pomiędzy szczepieniami ochronnymi a ochroną zdrowia społeczeństwa jest oczywisty, przede wszystkim chronione powinny być inne osoby narażone  w ten sposób na rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych.

- Prezydium NRPiP wyraża negatywną opinię do projektowanej zmiany ustawy i wnosi stanowczo o jego odrzucenie - czytamy w stanowisku.

Źródło: NIPiP

AW

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

więcej racjonalnych argumentów Piątek, 12 Października 2018, 19:42
Zagrożony interes publiczny dobre sobie.A czego tak położne się wystraszyły tego ,że rodzicom dzieci okaleczonych po szczepieniach należy się wysokie odszkodowanie.Że lekarze i rodzice mają obywatelski obowiązek zgłaszać niepożądane odczyny poszczepienne w imię interesu publicznego na który tak często się wszyscy powołują. W końcu skoro publika chce się zabezpieczyć kosztem zdrowia i życia niewinnych dzieci to przynajmniej niech płaca wysokie odszkodowania.Te rzeczy zawiera ten projekt , a oni chcieliby go odrzucić w całości.Jakim prawem.Pielęgniarki i lekarze to też służba publiczna więc po co ciągle strajkują i chcą podwyżek. Przecież chodzi o życie i zdrowie obywateli więc najlepiej powinni lekarze i pielęgniarki pracować za darmo, a oni mają jeszcze czelność odejść od łóżek pacjentów.