S. Gadomski: pilotaż krajowej sieci onkologicznej od 1 listopada w dwóch województwach

10 Września 2018, 11:50 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent kroplówka szpital

Pilotaż sieci onkologicznej ruszy 1 listopada w dwóch województwach, a po pierwszym kwartale 2019 r. dołączą kolejne dwa województwa – poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Pilotaż ma potrwać do końca I kwartału 2020 r. Z kolei ustawa miałaby zostać przyjęta w połowie przyszłego roku.

8 marca br. został powołany zespół, który przed wakacjami opracował koncepcję krajowej sieci onkologicznej - przypomniał wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, który wziął w poniedziałek udział w warsztatach "Poprawa opieki nad pacjentem onkologicznym - pacjentocentrycze mierniki w opiece onkologicznej" organizowanych przez Fundację My Pacjenci we współpracy z Fundacją Alivia.  

- Rekomendacja zespołu jest taka, aby następowała decentralizacja chemio- i radioterapii, aby pacjent nie musiał udawać się do ośrodków o najwyższym stopniu referencyjności, ale mógł udać się do ośrodków najbliżej miejsca zamieszkania.

Jak podkreślił, obecnie 80 proc. pacjentów leczy się w 100 największych ośrodkach, brakuje standaryzacji opieki, koordynacji, mierników  i kontroli, a także wytycznych.

Z kolei chirurgia onkologiczna, w ramach której dziś działa 2,7 tys. ośrodków powinna zostać możliwie scentralizowana, aby korzystać z know how tych ośrodków, które mają ogromne doświadczenie w tym zakresie - przekonywał S. Gadomski.

Wiceminister poinformowała, że całą reformę systemu opieki onkologicznej poprzedzi pilotaż realizowany w dwóch województwach od listopada w tym jeszcze roku, zaś po pierwszym kwartale 2019 r. dołączą do pilotażu kolejne dwa województwa. Jak dodał, nie jest przesądzone czy w pierwszej kolejności będą to woj. dolnośląskie i świętokrzyskie, które wskazał zespół.

A kiedy ustawa?

- Niezależnie od pilotażu rozpoczną się prace nad ustawą, która powinna być gotowa w połowie przyszłego roku – poinformował Gadomski.

- Pod koniec pierwszego kwartału 2020 r.  mam nadzieję, że będziemy na etapie domykania całościowej reformy onkologicznej, ale dajemy sobie czas do końca 2020 r. na ewentualne pewne korekty po pilotażowe – dodał wiceminister.

AW

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Abcabc Poniedziałek, 10 Września 2018, 16:40
Ustawa ma jeden cel: wykonczyc male osrodki onkologiczne, wtedy kolejki do onkologow będą jeszcze dluzsze ale dyrektorzy centrow onkologii nie beda mieli zadnej konkurencji. Skoro pacjent woli isc prywatnie to je zamknijmy. Jak w PRL.