Wiceminister zdrowia: przeanalizujemy powrót do wysyłki zaproszeń na badania profilaktyczne

10 Września 2018, 16:27 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent

Krajowa Rada Onkologii na najbliższych posiedzeniach zajmie się analizą ewentualnego powrotu do wysyłki zaproszeń na badania profilaktyczne - zapowiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Według niego, podniesienie skuteczności profilaktyki onkologicznej musi nastąpić tu i teraz, bez czekania na ustawę.

- Nie czekamy na ustawę. Podniesienie skuteczności profilaktyki musi nastąpić tu i teraz, więc Rada zajmie się tym na najbliższych posiedzeniach - zapowiedział.

- Nie możemy czekać na ostateczne rozwiązania w zakresie profilaktyki i wszelkie możliwe prace zwiększające zgłaszalność na badania profilaktyczne powinny się już rozpocząć. Trwa analiza powrotu do wysyłki zaproszeń na badania profilaktyczne. Musimy zmierzyć się z analizą kosztów wysyłki versus korzyści - mówił S. Gadomski.

Inne kanały docierania do pacjentów

 - Ta zgłaszalność po zaprzestaniu wysyłki zmalała, ale jednocześnie wysyłka nie zapewniała poziomu gdzie ta profilaktyka zaczyna działać - dodał.

Według wiceministra, trzeba przeanalizować, czy koszty wysyłki zaproszeń nie przewyższają kosztów innych sposobów. - Może wysyłka nie centralna, ale przez świadczeniodawców - rozważał.  - Zastanówmy się nad rolą świadczeniodawców, a także innymi kanałami, które można uruchomić z pomocą świadczeniodawców, jak przypomnienie SMS i mailing - podkreślił S. Gadomski.

AW

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

MS Rzeszów Niedziela, 04 Listopada 2018, 23:07
Nareszcie, zaczyna się dbać o kobiety, wysyłka poprzez woki była pomysłem mało trafionym/ była nie elastyczna i mało efektywna. 4000-5000 zaproszeń na rok dla podmiotu to kropla w morzu potrzeb. Podmioty wysyłają indywidualne zaproszenia do pacjentek i to skutkuje. Radiowe reklamy i telewizyjne nie trafiają do Pań poza miastami, niestety. Pomysł; np.: dopłata do wysyłki realizowanej przez świadczeniodawców na podstawie faktycznych faktur poczty polskiej średnia z 2-3 lat by nie było przekrętów lub wynegocjowanie ceny wysyłki dla profilaktyki ogólnie ujętej np. 1 zł Poczta Polska będzie miała z jednej strony mniejszy zysk ale zagwarantowanych klientów, plus baza danych ubezpieczonych dla podmiotów mających umowę z NFZ i przekazanych na podstawie stosownych artykułów RODO