Japonia: Skandal dotyczący zatrudnienia osób niepełnosprawnych

11 Września 2018, 9:14 wyroby medyczne niepełnosprawni

W Japonii wybuchł skandal dotyczący fałszowania danych o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zamieszane miało być zarówno ministerstwo, jak i lokalne władze.

 

Według doniesień mediów z zeszłego tygodnia i po zakończeniu przez rząd wewnętrznych dochodzeń, wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wyniósł około połowy tego, który był podawany w oficjalnych informacjach.

Poprawa pozycji niepełnosprawnych na rynku pracy

Zgodnie z prawem wymagane jest, aby 2,5% stanowisk ministerialnych i rządowych było obsadzone przez osoby niepełnosprawne. Taką liczbę podawały oficjalnie władze. Jednak w rzeczywistości wskaźnik ten wynosił jedynie 1,19 proc. W przypadku firm prywatnych cel dotyczący zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi 2,2 proc. Firmy zatrudniające ponad 100 pracowników, które nie spełniają tego obowiązku, mogą otrzymać grzywnę.

Fałszerstwa na szczeblu lokalnym i centralnym

Ponieważ władze podejrzewają, że proceder fałszowania danych dotyczących zatrudnienia osób niepełnosprawnych dotyczy również władz lokalnych, rząd w Tokio chce przeprowadzić własne ogólnokrajowe śledztwo. Celem jest,aby do roku 2020 osiągnąć zakładane normy dotyczące zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Źródło: aerzteblatt

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz