NFZ dał więcej na chemioterapię i programy lekowe (zmiana planu)

11 Września 2018, 13:29 CHEMIOTERAPIA

W najnowszej zmianie planu finansowego Funduszu zmieniono zapisy dotyczące tego, ile pieniędzy ma trafić na programy lekowe i chemioterapię. W obydwu kategoriach jest wzrost, ale tylko w jednej będzie on odczuwalny. Ile pieniędzy dodano? Jaki jest wzrost procentowy?

W zmianie planu finansowego z 4 września, poza zwiększeniem finansowania ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, zwiększono też finansowanie na refundację leków podawanych w szpitalach.

W przypadku programów lekowych dodano 9,5 mln zł, czyli 0,26 proc. Oznacza to, że NFZ planuje wydać na ten cel 3,704 mld zł w tym roku.

Większa zmiana nastąpiła w chemioterapii. Pulę pieniędzy planowanych na ten cel w tym roku zwiększono o 41,6 mln zł. To wzrost o 2,86 proc. Łączne wydatki na chemioterapię w tym roku wzrosły w planie finansowym NFZ do 1,498 mld zł. 

W pierwszej chwili można by więc sądzić, że zmiany wynikają ze zmian na liście leków refundowanych i dopisywania nowych cząsteczek. 

Jednak w obydwu przypadkach - i programów i chemioterapii - kwoty na same leki w nich wykorzystywane nie uległy zmianie. Jest to więc prawdopodobnie w pewnym zakresie efekt zmian przepisów NFZ i premiowania placówek finansowo za podawanie tańszych odpowiedników. Chodzi o tzw. współczynniki korygujące. 

NFZ w zeszłym tygodniu opublikował dwa projekty zarządzeń w sprawie modyfikacji rozliczania leków w szpitalach. 

AK

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz