ZZTR RP: Opieka farmaceutyczna to działanie powierzchowne

11 Września 2018, 15:43 apteka farmaceuta leki

Przedstawiciele środowiska techników farmaceutycznych nie pozostawiają suchej nitki na pomyśle wdrażania opieki farmaceutycznej. Przekonują, że obecnie personel zatrudniony w aptekach nie jest przygotowany do pracy z pacjentami- wynika z pisma do jakiego dotarła redakcja Polityki Zdrowotnej.

 

Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych RP przekazał do resortu zdrowia (do Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego) pismo, w którym prezentuje swoje wątpliwości dotyczące kreślonej przez samorząd zawodowy i resort zdrowia przyszłości placówek aptecznych.

W ocenie Anety Klimczak, wiceprezes ZZTF RP, głównym problemem w determinowaniu apteki, jako elementu systemu ochrony zdrowia, jest fakt, że pacjenci stanowią w nich zaledwie od 30 do 50 proc. odwiedzających i w efekcie sprawowanie opieki farmaceutycznej staje się działaniem powierzchownym i w dużej mierze elementem działalności marketingowej.

Problemem jest również brak wiedzy personelu w zakresie schorzeń, z jakimi zmagają się osoby pojawiające w aptekach, oraz zastosowanej u nich terapii. „Jego wiedza ogranicza się tak naprawdę do treści recepty osoby przedstawiającej ją do realizacji. Wydający nie wie nawet czy jest to jedyna czy jedna z kilku recept wystawionych dla tego pacjenta”- wskazuje Klimczak. W efekcie przedstawicielka techników wątpi w skuteczne wyłapywanie interakcji lekowych, które w jej oczach stają się czynnością przypadkową i wtórną. W ocenie organizacji techników niedopuszczenie do pojawienia się interakcji powinno być obowiązkiem lekarza.

„Z przedstawionych okoliczności jasno wynika, że tworzenie z apteki placówki ochrony zdrowia poprzez lansowanie opieki farmaceutycznego przez izby aptekarskie, a ostatnio również przez MZ w świetle powyższego jest zupełnie bezsensowane”- uznała Aneta Klimczak. Jej zdaniem wpompowane w ten proces środki finansowe sprawią, że z rozwiązań skorzysta wyłącznie część pacjentów – chyba, że „NFZ będzie refundować dowóz pacjentów karetkami do aptek” - ocenia.

Zdaniem ZZTF RP apteki powinny być miejscem, w którym pacjenci realizujący recepty otrzymają przystępne dla nich informacje, a także będą mogli skorzystać z porad specjalistów z zakresu ziołolecznictwa, dietetyki czy kosmetologii. Te dziedziny stanowią bowiem znaczną część obrotu współczesnych placówek aptecznych.

„Nasza wizja apteki, to apteka przyjazna, pełniąca ważne miejsce społecznie lecz nie zastępująca podmiotów leczniczych”- oceniła Aneta Klimczak. Jej zdaniem placówki apteczne powinny specjalizować się w dziedzinach pomocniczych, takich jak kosmetologia, dietetyka czy ziołolecznictwo.

MA

Polecamy również:

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Minia Piątek, 05 Października 2018, 17:24
Kora 100% racja
Kora Wtorek, 11 Września 2018, 16:34
Dlaczego technicy wypowiadają się o opiece farmaceutycznej? Czy salowe w szpitalu dyskutują na temat procedur medycznych z lekarzami? To bezczelne panoszenie się.