Farmaceuta dowiezie leki? Co na to NIA?

11 Września 2018, 15:35 apteka farmaceuta leki

Po protestach Naczelna Rady Aptekarskiej resort zdrowia zapowiada zmianę przepisów dotyczących wysyłkowej sprzedaży leków na receptę dla osób z niepełnosprawnością. Wedle nowych przepisów za dostarczenie leków odpowiedzialni będą… farmaceuci. Co o tym sądzi izba reprezentująca aptekarzy? Publikujemy trzy pytania i odpowiedzi na nie. 

O sprawie pisaliśmy m.in. w dzisiejszym przeglądzie prasy. 

Pierwotny pomysł ministerstwa o możliwości wysyłkowej sprzedaży leków za pośrednictwem np. kurierów budził wśród aptekarzy duże zaniepokojenie. Zwracano uwagę m. in. na możliwość uszkodzenia substancji wrażliwych czy brak kompetencji kuriera w informowaniu pacjenta o przeciwskazaniach w stosowaniu danego środka. Resort zdrowia przyjął argumentację NRA i obecnie trwają pracę nad nowelizacją przepisów tak, aby za dostawę leku odpowiedzialni byli farmaceuci.

O ocenę tego rozwiązania poprosiliśmy Tomasza Leleno z Naczelnej Izby Aptekarskiej

Aleksandra Kurowska: Czy pomysł z dowożeniem leków osobiście przez farmaceutów jest dobry?

Tomasz Leleno: Idea, aby farmaceuci dostarczali leki do domów niepełnosprawnych pacjentów jest jak najbardziej słuszna. Wcześniej informowaliśmy, że gdyby robili to kurierzy to otworzyłby się kolejny kanał bez jakiegokolwiek nadzoru Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.

Dlaczego farmaceuci a nie kurierzy?

Inspekcja Farmaceutyczna może nad nim sprawować kontrolę i nadzorować cały proces dystrybucji. Będzie miała takie same uprawnienia wobec farmaceutów przewożących leki jak w stosunku do zatrudnionych w aptekach. W przypadku kuriera osoba kontrolująca z inspekcji takich uprawnień nie ma, a przesyłka pozostaje poza obszarem kontroli.

Czy mamy odpowiednią liczbę farmaceutów? Często pojawiają się głosy, że już teraz ich brakuje, są przeciążeni.

Uważamy, że jeżeli to uprawnienie zostałoby nadane farmaceutom to sobie z tym zadaniem poradzą. Oczywiście nie każda apteka będzie prowadziła taką działalność, natomiast te, które się na sprzedaż leków Rx przez internet zdecydują, będą miały odpowiednie zaplecze w postaci odpowiedniej liczby fachowego personelu.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz