Kiedy projekt o utworzeniu uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy na sejmowej komisji zdrowia?

11 Września 2018, 20:32 sejm

Sejmowa komisja zdrowia wraz z komisją edukacji, nauki i młodzieży zajmie się projektem o utworzeniu uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy na pierwszym posiedzeniu po wyborach samorządowych. Poseł Tomasz Latos chciał włączenia tego tematu do dzisiejszego posiedzenia komisji, ale spotkał się z zarzutami, że to element kampanii przed wyborami samorządowymi. T. Latos jest kandydatem na prezydenta właśnie w Bydgoszczy.

Tomasz Latos (PiS) podkreślał, że akurat dziś wreszcie doszło do posiedzenia połączonych komisji, które miały zająć się projektem ustawy o Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, więc jest to okazja, aby rozszerzyć porządek obrad i zająć się także obywatelskim projektem ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy

Jak podkreślał T.Latos, przewodniczący komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz zwracał się do przewodniczącego komisji edukacji, nauki i młodzieży o wspólne posiedzenie i zajęcie się wnioskiem dotyczącym Bydgoszczy jeszcze w kwietniu, jednak pozostało to bez odpowiedzi. Sam również w lipcu powtórnie zwracał się w tej sprawie i również nie uzyskał odpowiedzi.

B. Arłukowicz (PO) protestował przeciwko "nagłemu wrzucaniu" pod obrady komisji projektu. - To moja prywatna opinia, że trwa kampania wyborcza samorządowa, a pan poseł Latos jest kandydatem na prezydenta Bydgoszczy i po tej komisji zamierza prawdopodobnie oświadczyć, że oto spowodował, że komisja zdrowia zajęła się tematem uniwersytety w Bydgoszczy - mówił.

Z kolei przewodniczący komisji edukacji Rafał Grupiński (PO) przyznał, że wniosek o rozpatrzenie tego projektu był złożony w komisji. - Ale problem wiąże się z polityką regionalną i brakiem porozumienia między głównymi ośrodkami akademickimi w województwie kujawsko-pomorskim czyli Toruniem i Bydgoszczą. Rozumiem, że poseł Latos chce sobie pomóc w kampanii tym wnioskiem, ale czy chce zaszkodzić kandydatom PiS w Toruniu, którzy będą musieli tłumaczyć się od jutra, dlaczego Bydgoszcz forsuje pomysł, na który oni się w Toruniu nie zgadzają - pytał. - Nie wiem czy pan prezes Jarosław Kaczyński wie co ma się odbyć kosztem Torunia na tym posiedzeniu?. Wolałbym, abyście to najpierw przepracowali politycznie - dodał R. Grupiński.

T.Latos zapewniał, że jeszcze wiosną chciał, aby komisje zajęły się wnioskiem, właśnie po to, aby nie zbiegło się to z kampanią samorządową.

Ostatecznie na wtorkowym posiedzeniu komisji doszło do konsensusu i padła deklaracja, że połączone komisje zajmą się tym tematem na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wyborach samorządowych.

AW

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz