I. Pokwicka: Jak nowoczesne technologie zwiększają efektywność (wideo)

13 Września 2018, 16:10 Iwona Pokwicka medicover

Na Forum Ochrony Zdrowia w Krynicy wiele dyskutowano o innowacjach, informatyzacji, efektywności. O to czy i jakie wymierne korzyści mogą mieć placówki ochrona zdrowia z wdrożenia telemedycyny czy elektronicznej dokumentacji medycznej rozmawialiśmy z Iwoną Pokwicką, wiceprezes Zarządu Medicover Polska.

Elektroniczna dokumentacja przynosi więcej wymiernych korzyści niż tylko usprawnienie pracy lekarza. Jak podkreśla wiceprezes Medicover, przede wszystkim jest to fundament opieki koordynowanej, włączając w to wgląd lekarza do pełnej historii chorobowej i farmakologicznej pacjenta, co może mieć znaczący wpływ na decyzyje lekarza.

E-dokumentacja źródłem kluczowych danych

E-dokumentacja tworzy przede wszystkim „Big Data Base” – rozbudowaną bazę wiedzy o pacjentach. Takie dane przynoszą informację o tym z jakimi rozpoznaniami zgłaszają się pacjenci, jak długo są leczeni oraz jaka jest efektywność leczenie przy konkretnych standardach postępowania lekarzy.

- W Medicover wykorzystując tego typu dane sprawdziliśmy proces postępowania lekarzy w poszczególnych jednostkach chorobowych tj. cukrzyca, nadciśnienie, choroby górnych dróg oddechowych – mówi o wykorzystaniu danych z e-dokumentacji w praktyce Iwona Pokwicka, wiceprezes zarządu Medicover Polska.

Na podstawie tych danych stworzono w Medicover tzw. „best practice” i wdrożyliśmy do systemu najlepsze standardy postępowania w określonych rozpoznaniach medycznych. Dzięki temu lekarzowi, który ma już rozpoznaną jednostkę chorobową, system automatycznie podpowiada jakie postępowanie jest najlepsze, aby pacjenta w miarę szybko wyleczyć bądź ustabilizować w sposób najbardziej efektywny dla stanu zdrowia pacjenta i dla pracy lekarza.

- Nie należy zapominać o wykorzystaniu elektronicznej dokumentacji medycznej i systemu IT w procesach kontrolnych - przekonywała Iwona Pokwicka. Dla MZ oraz NFZ proces kontrolny mógłby ograniczyć się tylko do wygenerowania raportu w celu weryfikacji zgodności w uzupełnianiu dokumentacji. Więcej o wykorzystaniu systemów informatycznych w praktyce kontrolnej mówił dla PZ Adam Niedzielski, wiceprezes NFZ tutaj.

Telemedycyna remedium na braki kadrowe

Rozwiązania telemedyczne są coraz bardziej popularne wśród pacjentów. W Medicover korzysta z nich 500 tys. pacjentów. Są one jednak nierozerwalnie związane z e-dokumentacją. Konsultacje telefoniczne, czatowe i wideo mogą być odpowiedzią na braki kadry medycznej, ale tylko wtedy, gdy lekarz konsultujący ma szybki dostęp do e-dokumentacji pacjenta.

Pacjent nie musi pokonywać setek kilometrów, żeby skonsultować się z danym specjalistą. Wystarczy wideokonsultacja, aby np. genetyk zalecił konkretne badania, które następnie zostaną poddane konsultacji z pacjentem.

Sztuczna Inteligencja w ochronie zdrowia

Artificial Inteligence (AI- Sztuczna Inteligencja) staje się w ostatnich latach coraz bardziej pożądana zarówno w sektorze biznesu, ale także jest coraz szerzej stosowana w dziedzinach medycznych.

Dla przykładu -powstają rozwiązania, które wspierają procesy decyzyjne lekarzy np. Symptom Checker. Pacjenci wypełniają swego rodzaju ankiete medyczną, w której zaszyte są różne algorytmy uruchamiane w zależności od odpowiedzi. Po jej wypełnieniu system z trafnością do 70-80 proc. podpowiada z jakim rozpoznaniem mamy do czynienia– mówi Iwona Pokwicka. Dzięki tego typu ankiecie możemy wstępnie przydzielić pacjenta do odpowiedniej opieki medycznej. A to wszystko zanim jeszcze pacjent przyjdzie – dodaje.

POLECAMY WYWIAD VIDEO!

 Polecamy również:

Szumowski: musimy inwestować w obszar innowacyjnych i wysokich technologii

NHS wdraża nowe technologie do szpitali. Mają przynieść oszczędności

Sztuczna inteligencja zamiast lekarza. Co na to pacjenci?

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz