M. Czech: Jakie korzyści przynoszą rejestry medyczne? (wideo)

13 Września 2018, 11:23 Marcin Czech (MZ)

W zeszłym tygodniu resort zdrowia zapewnił środowiska pacjentów onkologicznych o tym, że uda się zabezpieczyć odpowiednie środki na utworzenie rejestrów medycznych w hematoonkologii. Czemu służą rejestry medyczne i dlaczego są one tak istotne dla systemu ochrony zdrowia?

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy poprosiliśmy o komentarz wiceministra zdrowia Marcina Czecha. 

- Rejestry medyczne są bardzo dobrym źródłem informacji dotyczących skuteczności, bezpieczeństwa, zużytych zasobów oraz kosztów terapii. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia popiera wszelkie inicjatywy, które zmierzają do tego, aby tych rejestrów było coraz więcej oraz żeby ich dane, które pomagają nam podejmować decyzje, były coraz pełniejsze - komentował wiceminister. 

Specyfika schorzeń wymaga utworzenia oddzielnego rejestru

-Znając specyfikę schorzeń hematoonkologicznych podjęliśmy decyzję w MZ o utworzeniu oddzielnego rejestru dla tych schorzeń. Będzie on związany z Krajowym Rejestrem Nowotworów, jednak ze względu na specyfikę (tych schorzeń -przyp. red.) będzie jego "podrejestrem" - mówił M. Czech. Podmiotem odpowiedzialnym za utworzenie i prowadzenie rejestru będzie Centrum Onkologii w Warszawie. 

- Ważne jest to, że rejestr schorzeń hematoonkologicznych będzie kompatybilny z systemami IT Narodowego Funduszu Zdrowia i docelowo ma również mieć taką funkcje, aby łączył się z systemami informatycznymi szpitala, w którym znajdują się zanonimizowane dane medyczne - dodał.

-Mamy nadzieje, że klinicyści uzyskają nowe narzędzie do oceny skuteczności, pacjenci będą mieli lepszą możliwość do monitorowania terapii, która ich dotyczy, a decydenci będą w stanie podejmować lepsze decyzje w oparciu o dane zawarte w rejestrze hematoonkologicznym - mówił M. Czech.

Zobacz całe nagranie

Polecamy również: S. Gadomski: pilotaż krajowej sieci onkologicznej od 1 listopada w dwóch województwach

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

rez Czwartek, 13 Września 2018, 13:52
Rejestr da korzyści, bo jest dobry i da korzyści.