Sejm: Czy ustawa o minimalnych wynagrodzeniach ureguluje system płac w zdrowiu?

13 Września 2018, 14:18 komisja zdrowia

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu pracowników medycznych to rozwiązanie systemowe gwarantujące wszystkim pracownikom minimalne płace – podkreślał wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia w czwartek. Także prezes NFZ ocenił, że w tej ustawie powinny znaleźć się rozwiązania ogólne, które będą stabilizować system, zamiast rozwiązań celowanych w konkretne grupy.

Posłowie pozytywnie zaopiniowali sprawozdania finansowe i z działalności NFZ, a także przyjęli sprawozdanie podkomisji ws. projektu nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach dla pracowników medycznych. O projekcie pisaliśmy tutaj  Projektem o minimalnych płacach pracowników medycznych zajmie się podkomisja

Komisja przyjęła kilka zaproponowanych poprawek dotyczących m.in. doprecyzowania definicji pracowników działalności podstawowej. Odrzucone zostały poprawki zgłoszone przez posła Marka Rucińskiego (Klub Nowoczesna), który w związku z tym zgłosił wnioski mniejszości.

Podczas dyskusji na temat sprawozdań Funduszu, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przyznał, że sprawozdania NFZ pokazują, iż sytuacja finansowa NFZ jest coraz lepsza, czyli coraz więcej pieniędzy jest w systemie.

- Jeżeli chodzi o porządkowanie systemu w zakresie wynagrodzeń, to cały czas działa porozumienie ministra Zembali i pielęgniarki korzystają z tego. Zostało też zawarte kolejne porozumienie, aby wzrost nie był w formie dodatków, ale w formie wynagrodzeń. Istotna jest też ustawa o minimalnym wynagrodzeniu – to rozwiązanie systemowe gwarantujące wszystkim pracownikom minimalne wynagrodzenia - mówił.

Także prezes NFZ Andrzej Jacyna podkreślał, że potrzebne jest rozwiązanie systemowe w tym zakresie.

- Oczekuję, że przystąpimy do rozwiązań ogólnych, które będą stabilizować system pod względem wynagrodzeń personelu, zamiast rozwiązań celowanych na konkretne grupy. Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach jest tym miejscem, gdzie to może być zawarte. Dzisiejsze rozwiązania są dotychczasowe. Nie jest dobrze, gdy NFZ jest częściowym pracodawcą dla części zawodów medycznych – mówił.

Kolejki do zaćmy maleją?

Ponadto posłowie pytali m.in. o kolejki, dostęp do specjalistów czy finansowanie świadczeń wykonywanych zagranicą.

- Jeżeli chodzi o kolejki do endoprotez i zaćmy, to kolejki się skróciły. Minimalnie zwiększyły się kolejki do zabiegów endoprotez stawu kolanowego. Jeżeli chodzi o operacje zaćmy, to NFZ przeznaczył więcej pieniędzy, więc okres oczekiwania się skrócił – zapewniał wiceminister.

Z kolei prezes NFZ mówił, że problemu kolejek do operacji zaćmy nie da się załatwić w rok, jednak jeżeli przez kilka lat będą zwiększane środki na operacje zaćmy to kolejki zostaną opanowane.

Dlaczego NFZ odmawia finansowania operacji wykonywanych za granicą?

 - Czasami NFZ odmawia leczenia za granicą, ponieważ jest ono możliwe do wykonania w kraju z dobrą jakością, ale pacjenci chcą się leczyć u wybranego lekarza za granicą. Za każdym razem jest to traktowane indywidualnie i konsultanci wydają opinię, gdzie można takie świadczenia wykonać – wyjaśniał wiceminister odnosząc się do pytań posłów o finansowanie świadczeń wykonywanych za granicą i dobrowolne zbiórki na operacje dzieci za granicą.

Prezes NFZ zaznaczył, że Fundusz prowadzi politykę, aby coraz więcej świadczeń gwarantowanych było dostępnych na terenie Polski. – Na przykład dwa ośrodki w Polsce podjęły się operacji narządów ruchu u dzieci, które do tej pory były wykonywane za granicą - wyjaśnił.

Czy rośnie rola opieki abulatoryjnej i POZ?

- Staramy się wzmacniać specjalistykę. Wzrastają wyceny świadczeń ambulatoryjnych i coraz więcej świadczeń, które dotychczas były wykonywane i w trybie szpitalnymi, i ambulatoryjnym, przenosimy do AOS – zapewniał M. Miłkowski. 

A. Jacyna przypomniał z kolei ostatnio wprowadzone rozwiązanie, czyli premiowanie zwiększenia liczby przyjęć pacjentów pierwszorazowych.

Dentobusy – jak działają?

Posłowie pytali także o działanie dentobusów. Wiceminister stwierdził, że jest to projekt,  którego nie da się zrobić z dnia na dzień. - W Ministerstwie Zdrowia mamy coraz więcej pochwał – mówił. Przyznał jednocześnie, że pojawiają się trudności z zakontraktowaniem stomatologów, ponieważ „nie jest to tak dobry biznes, jak prywatna stomatologia”.

Jak działał NFZ w 2017 r.?

Dyrektor departamentu analiz i strategii w Centrali NFZ Dariusz Dziełak przedstawił sprawozdanie z działalności NFZ w 2017 r. Jak mówił, był to rok bardzo aktywny w NFZ, co wynikało z bieżącej działalności, ale także 16-krotnej zmiany ustawy o świadczeniach. Dodał, że zmiany dotyczyły m.in. modyfikacji pakietu onkologicznego czy wprowadzenia sieci szpitali, wprowadzenia programów pilotażowych i programu POZ Plus.

AW

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz