Nowe zasady reklamy aptek. Zakaz będzie nieco mniej surowy

13 Września 2018, 18:45 leki

W nowej nowelizacji Prawa Farmaceutycznego, która wkrótce trafi do konsultacji społecznych, zmienione zostaną zasady reklamy aptek. Będzie kolejne wyłączenie z działania przepisów.

Projekt wychodzi naprzeciw części postulatów zgłaszanych przez podmioty prowadzące apteki ogólnodostępne i ogranicza zakres zakazu działalności aptecznej. Obok dotychczasowego wyłączenia spod zakazu informacji o lokalizacji i godzinach pracy apteki, projekt przewiduje możliwość informowania przez Aptekę o uczestniczeniu w programie Karta Dużej Rodziny - mówi mecenas Marcin Pieklak z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Tym samym nowe przepisy ukrócą dotychczasową dyskusję dotyczącą legalności uczestniczenia aptek w programie dedykowanym rodzinom wielodzietnym.

- Zawsze mogliśmy realizować Kartę Dużej Rodziny. Informowanie o tym było czymś naturalnym, tak jak o możliwości płatności kartami, która nie jest reklamą i nikt tego nie podważał. Tak samo naklejka o Karcie Dużej Rodziny nie budziła zastrzeżeń - mówi Marcin Wiśniewski ze Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek ZAPPA. - Nie rozumiem czemu ustawowo wprowadzać takie zapisy, ale mam co do nich obawy. Duże podmioty, czyli komercyjne sieci apteczne, szukają możliwości omijania zakazu reklamowania się i nie można wykluczyć, że np. pojawią się telewizyjne czy radiowe reklamy, że Karta jest u nich realizowana - dodaje Wiśniewski.

Z kolei mecenas Dobrawa Biadun z Lewiatana uważa, że zaproponowane w projekcie nowelizacji rozwiązanie jest dobre. - Z zadowoleniem przyjmujemy włączanie Karty Dużej Rodziny do aptek. W przepisach o Karcie jest wymóg, że w placówce musi być informacja o realizacji programu. Apteki obawiały się jednak, że zostanie to uznane za formę zabronionej reklamy - wyjaśnia ekspertka Lewiatana. 

 

Jakie zapisy ustawowe?

Art. 94a ust. 1 po nowelizacji przepisów będzie miał brzmienie:

„1. Zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Nie stanowi reklamy:

1)     informowanie o lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego;

2)     zamieszczenie w lokalu apteki znaku, o którym mowa w art. 22 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz.U. z 2017 r. poz. 1832);

3)     zamieszczenie informacji w wykazie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 ustawy o Karcie Dużej Rodziny.”;

AK

Polecamy również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz