Sejm znowelizował ustawę o minimalnych płacach. Z ważną zmianą

14 Września 2018, 10:50 sejm

Sejm znowelizował ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Ustawa w czwartek wieczorem została przyjęta niemal jednogłośnie; za jej przyjęciem opowiedziało się 419 posłów, nikt nie był przeciwko, a jeden z posłów wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja została przyjęta, ale Minister Zdrowia zapowiadał ostatnio przegląd ustawy i ewentualne kolejne zmiany.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko wyjaśniła przed głosowaniem, że ustawa o najniższych wynagrodzeniach pracowników medycznych weszła w życie w ubiegłym roku i po tym okresie funkcjonowania, szeregu analiz i wysłuchaniu strony społecznej, zaproponowano jej nowelizację. - Środki finansowe na realizację ustawy są zabezpieczone w budżecie NFZ. Zostaną przekazane bądź w formie wzrostu ryczałtu dla szpitali, bądź - wyceny świadczeń w lecznictwie ambulatoryjnym - zapewniła.

Posłowie PiS w stosunku do wersji projektu przyjętej przez rząd wnieśli ważną poprawkę: najniższy wskaźnik, według którego będą przeliczane wynagrodzenia dla pracowników działalności podstawowej niebędących pracownikami medycznymi będzie wyniesie 0,58 (a nie 0,53). Bez tego gwarancje wysokości minimalnej płacy dla pracowników szpitali czy przychodni byłyby gorsze niż płąca minimalna obowiązująca w całym kraju, dla wszystkich zatrudnionych. 

 

Według MZ w placówkach medycznych jest ok. 35 tys. etatów pracowników działalności podstawowej. Łączny koszt podwyżek dla nich ma wynieść w tym roku około 23 mln zł. Podwyżkę dostaną ci, którzy zarabiają poniżej wpisanego w ustawę minimum, czyli  ok. 20 proc. osób z wyższym wykształceniem, około 40 proc. ze średnim i 75 proc. z wykształceniem podstawowym.

Poseł Alicja Chybicka (PO) podkreślała, że całość ustawy jest dla pacjentów, a to że personel medyczny będzie zarabiał więcej, tylko spowoduje, że pacjent będzie miał lepszą opiekę.

- Platforma będzie głosowała za przyjęciem nowelizacji, ponieważ każde pieniądze, które zostaną dane pracownikom ochrony zdrowia, zaskutkują dobrze dla pacjentów - dodała.

Posłowie w głosowaniu odrzucili wnioski mniejszości.

Płaca minimalna także dla niemedycznych pracowników

 
Nowelizacja przewiduje rozszerzenie płac minimalnych dla niemedycznych pracowników działalności podstawowej wykonujących pracę w związku z udzielaniem świadczeń medycznych (np. dyspozytorów medycznych, opiekunów medycznych, sanitariuszy szpitalnych, sekretarek medycznych).
 

Ponadto projekt wprowadza zmianę w grupie zawodowej od 7 do 9. Chodzi o przeniesienie pielęgniarek i położnych z wyższym wykształceniem magisterskim w zakresie pielęgniarstwo lub położnictwo do grupy, do której są zakwalifikowane pielęgniarki posiadające specjalizację. 

 
Ponadto doprecyzowano w ustawie termin podpisania porozumienia kierownika podmiotu leczniczego na dzień 15 czerwca każdego roku.
 
 
AW
 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

siara Piątek, 14 Września 2018, 13:49
Witam mam pytanie w zwiazku z ustawa o minimalnym wynagrodzeniu w sluzbie zdrowia jezeli teraz moja pensja zasadnicza wynosi 1732 zl...to do konca roku 2019 musi wzrosnac do 2262 zl??? 0,58x 3900 dobrze rozumuje jestem pracownikiem dzialalnosci podstawowej salowy...
Em Wtorek, 04 Grudnia 2018, 21:58
Myślę,że to zależy od Twojego wykształcenia. Jeżeli jesteś pracownikiem podstawowej działalności służby zdrowia to:
1. Z wykształ. podst i zawodowym to współczynnik 0,58
2. Z wykształ. średnim to współczynnik 0,64
3. Z wykształ. wyższym to współczynnik 0,73 od kwoty bazowej na dzień dzisiejszy to 3900, która ma zostać w 2019r uwolniona, czyli powinna być wyższa od 3900. Ja tak to rozumiem.Napiszcie jak powinno być i od kiedy.Mam nadzieją,że się nie mylę, że nas znowu w balona nie zrobią. P.S. Ja wypłatę za październik 2018 dostałam bez żadnej podwyżki.Pozdrawiam
v~ Wtorek, 18 Września 2018, 8:42
Witaj. Jeśli Twoja grupa to mnożnik 0,58 to tak. Od lipca tego roku z wyrównaniem należy Ci się podwyżka o 20 % różnicy między podanymi przez Ciebie kwotami.
Magda Wtorek, 04 Grudnia 2018, 21:51
Witam, Jestem sekr.medyczną z tytułem magistra i studiami podyplomowymi z zakresu zarządzania jednostką ochrony zdrowia. Pracuję na Oddziale 10 lat. Moja pensja brutto to obecnie 2246zł brutto. Czy należy mi się współczynnik pracy w wysokości 0,73 czyli 2847zł brutto od kwoty 3900 już od lipca 2018? Czyli od lipca 2018r powinni nam nadpłacić? Dzwoniąc do kadr cały czas słyszę,że "one nic nie wiedzą" o podwyżkach dla pracowników niemedycznych więc już się martwię,że nic z tego nie będzie. Koleżanka ma wykształcenie średnie i myślę,że jej się należy współczynnik 0,64 od kwoty bazowej 3900 czyli czy mam rację? Pozdrawiam wszystkich niemedycznych.