Projekt o utworzeniu Agencji Badań Medycznych wkrótce w konsultacjach

14 Września 2018, 11:15 RADA MINISTRÓW

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że ustawa powołująca Agencję Badań Medycznych powinna niedługo trafić do konsultacji społecznych. W międzyczasie projekt ustawy pojawił się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. 

 

Powstanie Agencji Badań Medycznych uzasadniane jest koniecznością zapewnienia instytucjonalnego wsparcia dla finansowania analiz oraz badań naukowych w ochronie zdrowia.

-Agencja będzie służyła ministrowi jako narzędzie, które pozwoli na bardzo konkretne  określenie tego, co powinniśmy zrobić, co przyniesie największy skutek medyczny i gdzie należy kierować źródło finansowania - mówił dla PolitykiZdrowotnej dr. Radosław Sierpniński, pełnomocnik MZ ds. utworzenia Agencji Badań Medycznych.

Działalność i finansowanie Agencji

Głównym celem działania Agencji Badań Medycznych będzie finansowanie projektów badawczych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Agencja  będzie także zlecała określonym podmiotom prowadzenia badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu jak również badań dotyczących zarządzania, rozwoju i optymalizacji systemu ochrony zdrowia. Ponadto jej zadaniem będzie wydawanie opinii i ekspertyz w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu na rzecz podmiotów administracji publicznej lub innych oraz inicjowanie i rozwijanie współpracy międzynarodowej w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

- Pierwotnie chcemy, aby Agencja dysponowała budżetem ok. 50 mln zł. Jest to budżet który przeznaczymy na działalność, zatrudnienie ok. 30 osób z jednak bardzo specyficznego rynku: badań klinicznych, managmentu nauki, badań analitycznych w systemie ochrony zdrowia - mówił R. Sierpiński. - W Ocenie Skutków Regulacji zapisaliśmy, że docelowym budżetem Agencji w perspektywie paru lat jest miliard złotych. Chcemy być prawdziwym graczem na rynku managmentu nauki, analityki rynku i niekomercyjnych badań klinicznych - dodał.

Międzynarodowa współpraca

R. Sierpiński nie krył również zainteresowania współpracą z naukowcami z zagranicznymi agencjami m.in. z Wielkiej Brytanii, Danii czy krajów Beneluksu. Należy wspomnieć o tym, że w tym roku Ministerstwo Zdrowia podpisało Memorandum dotyczące współpracy naukowo badawczej ze Stanami Zjednoczonymi. Podpisanie dokumentu zakłada ścisłą współpracę w zakresie nauk medycznych między obydwoma krajami.

- Chcemy, aby Agencja stała się konkretnym partnerem dla choćby Narodowego Instytutu Zdrowia USA i aby była w stanie prowadzić bieżący dialog dotyczący przekazywania środków zagranicznych, żeby włączać nas w projekty międzynarodowe - mówił R. Sierpiński. 

Projekt zgodnie z planami powinien zostać uchwalony do końca bieżącego roku. Zgodnie z zapowiedziami R. Sierpińskiego, w ciągu najbliższych tygodni projekt ustawy powinien zostać upubliczniony i skierowany do konsultacji społecznych. 

dr Radosław Sierpiński o utworzeniu Agencji Badań Medycznych:

Polecamy również:

Agencja Badań Medycznych: Ł. Szumowski o filarach jej działań

Szumowski: musimy inwestować w obszar innowacyjnych i wysokich technologii

Bank Gospodarstwa Krajowego wprowadzi naukę do biznesu

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz