Posłowie nie uwzględnili postulatów NIA dot. wynagrodzeń farmaceutów szpitalnych

14 Września 2018, 13:10 APTEKA FARMACEUTA

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o minimalnych pensjach pracowników medycznych. Jednak posłowie nie uwzględnili propozycji zgłaszanych przez NIA na posiedzeniach sejmowej komisji zdrowia, aby przenieść farmaceutów zatrudnionych w szpitalach wyżej w tabeli minimalnych wynagrodzeń. 

Przedstawiciele samorządu aptekarskiego apelowali do posłów podczas posiedzeń komisji zdrowia o to, aby farmaceuci szpitalni znaleźli się w tych samych grupach rozliczeniowych co lekarze i dentyści - podaje portal mgr.farm.

Przewodnicząca komisji ds. aptek szpitalnych przy NRA Ewa Steckiewicz-Bartnicka wskazywała na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, że farmaceuci szpitalni powinni zostać przeniesieni z grupy 5 i 6 do 1 i 2 w tabeli wynagrodzeń minimalnych stanowiącej załącznik do ustawy. Tym samym, współczynnik pracy wynosiłby dla nich 1,27 oraz 1,17, a nie jak dotychczas 1,05 i 0,73.

Jak argumentowała E.Steckiewicz-Bartnicka, sposób kształcenia farmaceutów nie różni się od tego, jaki mają lekarze, studia farmaceutyczna są jednolite. - Ja uważam, że my farmaceuci ponosimy podobny nakład sił i mamy podobne kompetencje do lekarzy, każdy oczywiście w swojej dziedzinie i nie wchodząc w zakres uprawnień - podkreślała. 

Z kolei na czwartkowym posiedzeniu komisji radca prawny Naczelnej Rady Aptekarskiej Krzysztof Baka powtórzył postulaty samorządu aptekarskiego. - My konsekwentnie prosimy o rozważenie zmiany w załączniku, polegającej na tym, aby farmaceutę, który ma wykształcenie wyższe i specjalizację umieścić, nie tak jak obecnie w grupie piątej, tylko w pierwszej. I odpowiednio farmaceutę, który ma wyższe wykształcenie, ale nie ma specjalizacji, z grupy szóstej umieścić w grupie drugiej - wnioskował Baka.

Postulaty takie nie zostały jednak uwzględnione. 

W czwartek wieczorem odbyły się głosowania i Sejm znowelizował ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. 

Źródło: mgr.farm

AW

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz